Komerční sděleníZdraví

Alergie na prach a roztoče? Používejte hypoalergenní matrace

od Šárka Blahoňovská
4 minuty čtení
alergie
Zdroj: Shutterstock

Ve vyspělých státech odhadem 30 % populace trpí nějakou formou alergie a to v obrovské paletě případů, ať už sezónních nebo trvalých (celoročně), mírných nebo dokonce extrémně smrtelných! Běžné alergie jsou výsledkem mnoha příčin, jako jsou tráva, pyl stromů a rostlin (alergická rýma), roztoči, zvířecí srst, drobné vločky kůže nebo vlasů, jídlo, kousnutí / bodnutí hmyzem, léky, chemikálie, plísně…


Co je to alergie?

Jednoduše řečeno, alergie je, když tělo reaguje na určité látky, o nichž se domnívá, že jsou škodlivé. Tyto látky, které způsobují alergickou reakci, jsou lépe známé jako alergeny. Alergická reakce je, když tělo reaguje na alergeny tvorbou protilátek v krevním řečišti.

Úkolem protilátky je lokalizovat škodlivé alergeny ve snaze zničit je pomocí hlavních / bílých krvinek. Během tohoto procesu tělo uvolňuje chemickou látku histamin, která může způsobit různé fyzické reakce. Tyto reakce jasně ukazují na příznaky alergie.

Příznaky běžných alergií

Mezi nejčastější příznaky alergií patří: kašel, kýchání, svědění, slzící oči, sípání. Další potenciální negativum alergií představuje, že mohou také způsobit zánět v těle. Způsobí to bolesti kloubů a svalů, ale znepokojivější je, že alergický zánět může také negativně ovlivnit mozek!

Řešení problému pokusem dostat se na kořen problému se může ukázat jako obtížné, jelikož tolik alergií sdílí tyto běžné příznaky, že se stává výzvou určit, který alergen je konkrétně viníkem.

Skvělým výchozím bodem pro zjišťování je místo, kde spíte. Alergie jsou stejně prominentní uvnitř domu jako venku a to zejména v ložnici. Ve skutečnosti 59% pacientů trpících alergiemi na vnitřním prostředí tvrdí, že jejich příznaky se v ložnici často zhoršují. Tu jsou s největší pravděpodobností přímou příčinou roztoče.

Alergie na prachové roztoče

Nejnežádanějším a nevítaným hostem, jak přítomností, tak pověstí, je roztoč, bohužel, v oblasti alergií běžným jménem. Neoblomný a neviditelný, tento nepatrný tvor, který není větší než 0,3 milimetru, je přítomen na každém kontinentu po celém světě kromě Antarktidy. Technicky to není alergie způsobená samotným roztočem, ale proteinem z jeho odpadu (výkaly / uhynuté tělo).

Drobný škůdce má obrovský vliv. Daří se mu uvnitř teplého domu a matrace přispívají k ideální živné půdě pro jeho rozmnožování. Průměrný člověk ztratí kolem půl kila kůže ročně! – a to jsme ještě nezmínili, jak každou noc v posteli produkujeme půl půllitru vlhkosti.

Všechna tato vlhkost, kůže a teplo poskytují perfektní podmínky pro rozkvět prachového roztoče. Kromě toho, pokud dům zůstane dostatečně teplý, není důvod, proč by nemohl přežít po celý rok. V každé použité matraci může uvnitř žít od 100 000 do 10 milionů roztočů.

Pokud tedy trpíte tím, o čem jste si mysleli, že je to jen senná rýma nebo astma, mohou to být vlastně zbytky milionu roztočů uvnitř vaší matrace, protože všechny tyto alergie mají stejné příznaky. V takovém případě byste se měli zamyslet, jak nahradit svou současnou matraci lepší antialergickou náhražkou.

Zdroj: Jul_g/shutterstock.com

Jaká je nejlepší antialergická matrace pro boj s alergiemi?

Zaprvé a především antialergická matrace, by měla být označena jako hypoalergenní, antialergická nebo nealergenní. Například oblíbené matrace Dormeo jsou hypoalergenní.

Za druhé, pěnové matrace jsou v tomto zadání podstatně výhodnější, protože jejich pevná struktura jádra znamená, že jsou neproniknutelné pro roztoče a působí proti hromadění plísní a bakterií.

Na trhu jsou k dispozici různé formy pěnových matrací, jako je latex, paměťová pěna, gelová pěna a reflexní pěna. Kromě hypoalergenní výplně lze antialergické matrace ošetřit látkami jako ExAller®, Sanytol, nebo Ecozone, které bojují proti infiltraci roztočů.

Nejzdravější volbou by byla zcela přírodní hypoalergenní matrace, například organická latexová matrace. Díky svému potenciálu být zcela přirozenou hypoalergenní látkou je Latex díky své přirozené struktuře otevřených buněk také mimořádně prodyšný materiál.

To znamená, že ventilace bude bojovat proti plísním a bakteriím a zároveň nebude způsobovat přehřátí během noci, přičemž matrace zůstane stále chladná, a to i na vrcholu léta.

Organická latexová matrace si zachovává svou stoprocentně přirozenou kvalitu a neobsahuje žádné umělé ani nepřirozené chemikálie.

Je známo, že tyto toxiny uvolňují během spánku výpary do vzduchu, což může mít podobné účinky jako roztoče nebo senná rýma, bolesti hlavy, vodnatý nos / oči, svědění, kašel atd.

Je důležité si uvědomit, že navzdory tomu, že latex je zcela přírodním materiálem (míza kaučukovníku), většina latexových matrací na trhu je ve skutečnosti vyrobena ze syntetické latexové pěny.

Pěna je syntetická díky tomu, že je smíchána s chemikáliemi a toxiny, jako je benzín a lepidla. Ideální pěnová matrace proto bude obsahovat pouze 100% přírodního latexu.

Zdroj: Blan-k/shutterstock.com

Jaká je nejlepší hypoalergenní matrace pro astma?

Nejlepší hypoalergenní matrace pro astma by byla ta, která propouští vzduch, aby byla matrace svěží a suchá, a ta, která je vyrobena z materiálu, do kterého nemohou plísně, sněť a roztoči proniknout a přežít.

Při výběru nejlepší matrace pro astma je důležité vzít v úvahu to, že by neměla obsahovat škodlivé chemikálie. Levnější matrace jsou obvykle ošetřeny silnými chemikáliemi, které emitují plyny a zhoršují příznaky. Nejlepší matrace pro astma by měla pocházet od důvěryhodné značky a mít nezbytné průmyslové testy a certifikace.

Nakonec se ujistěte, že je matrace vhodná podle vaší tělesné hmotnosti, výšky a spánkového vzorce. Pokud jste boční spáč, bude vám nejvíce vyhovovat matrace z paměťové pěny nebo latexová matrace.

Jaké jsou benefity hypoalergenních matrací?

• snižování příznaků alergie – nejzřetelnější výhodou koupě hypoalergenní matrace je redukování příznaků alergie. Všechna antialergická ošetření použitá na těchto matracích do značné míry vykonávají stejnou práci, protože zabraňují roztočům proniknout do vaší matrace nebo přežít na povrchu a tím snižují riziko alergických příznaků souvisejících s roztoči. Ale výhody hypoalergenních matrací se nezastaví jen při odpuzování roztočů…

• boj proti bakteriím – hypoalergenní matrace jsou často také ošetřeny antimikrobiální a antibakteriální technologií, která pomáhá zabránit růstu a šíření škodlivých bakterií a hub, které by jinak přirozeně začaly kvést. Bez těchto nežádoucích bakterií bude vaše matrace vypadat a vonět mimořádně čistá a svěží.

• bezpečné prostředí pro spaní pro kojence a děti – hypoalergenní matrace jim poskytují ideální bezpečné a čisté prostředí pro spaní. Hypoalergenní ošetření pomůže udržet astma a alergické příznaky vašeho dítěte na uzdě a nabídne mu spánek, který je klíčový pro správný růst a rozvoj.

Jak dlouho vydrží hypoalergenní matrace?

Doporučujeme matraci vyměňovat každých sedm let. To je proto, že:

• matrace již nenabízí podporu, kterou potřebujete
• začnou se v ní usazovat roztoči

Alergici to nemají snadné. Citlivost na mazlíčky, plísně, prach a další a člověk kýchá a lapá po vzduchu. Jedna věc je řešit tyto problémy během dne.

Potřebujete se ale dobře vyspat, protože spánek je klíčový pro mentální i fyzickou pohodu. A tam mohou být řešením vysoce kvalitní hypoalergenní matrace.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články