Má hojivé účinky, přitom jím jen sladíme. Cukr ale bojuje i proti škytavce a jiným neduhům

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
cukr
cukr

Klasický cukr krystal máme doma všichni. Používáme ho do pečení nebo čaje, existují ale tací, kteří si rádi nechají rozpustit trošku cukru na jazyku jenom tak. Pokud vy zrovna cukru neholdujete nebo ho nesmíte, určitě jej nezavrhujte. Za pár kaček totiž v obchodě ulovíte něco, co vám skvěle poslouží v domácnosti i jako první pomoc při opaření. Nevěříte? Vyzkoušejte naše tipy.

Cukr opravdu nemusíte používat jen pro slazení kávy nebo omáček. Využít se dá jeho různých vlastností. Budete se divit, co tyto krystalky všechno dokážou. Ještě k tomu levně a kolikrát i efektivněji, než mnohem dražší věci nebo speciální prostředky.

Podporuje hojení ran

Posypat si rány solí, to je opravdu příšerná představa. Ale s cukrem už to tak hrozné není, že? Ba naopak, cukr vám může při léčení ran ulevit.

Studie ukazují, že posypání proleženin a vředů před jejich mytím může pomoci zabít škodlivé bakterie, které hojení zabraňují. Potřebují totiž vlhkost, aby přežily, a cukr vodu z rány čerpá. A tak cukr pacientům pomáhá při bolestivých infekcích.

Že cukr vytahuje vlhkost můžete zúročit i ve vašem chlebníku nebo koši s pečivem. Když k němu umístíte pár kostek cukru, vydrží déle čerstvé.

Když vás bodne hmyz

Cukr se vyplatí mít doma i v případě, že si spálíte jazyk nebo vás bodne hmyz. Dotčenému místu uleví jen špetka cukru, takže je to tip k nezaplacení.

Podobně to funguje i včelího bodnutí nebo bodnutí od komára. Stačí smíchat cukr s vodou v poměru 1:1 vzniklou pastu nechte přibližně dvacet minut působit. Budete překvapeni, jakou úlevu vám tato sladká pochutina přinese.

Škytavka a skvrny od trávy nemají šanci

I taková škytavka může pěkně potrápit. Ať už škytáte z leknutí nebo jste to trochu přepískli s alkoholem, mějte na paměti, že krystalky cukru dráždí jícen, což způsobí, že nervy způsobující škytavku na ni zapomenou. Nestačí-li vám příště zadržet dech nebo se napít vody, náš tip vás tohoto nepříjemného tělesného projevu zbaví.

Kosmetické využití cukru už je známější, ale to mu neubírá na kvalitě. Neholdujete-li chemickému peelingu, zkuste ten mechanický v podobě vmasírování tří lžic cukru s trochou olivového nebo kokosového oleje. To samé můžete využít i na rty a užívat si, jak jsou hladké.

Abrazivní schopnosti zrníček cukru můžete aplikovat i při čištění nečistot. Skvěle funguje na skvrny od trávy. Hustou cukrovou pastu, jíž získáte smícháním cukru a vody, naneste přímo na flek od trávy. Nechte působit aspoň hodinu a poté oblečení vhoďte do pračky a vyperte jako obvykle.

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články