Anna Slížová dokazuje, že ADHD nevylučuje studium ani životní úspěchy. Důležitá je ale včasná diagnostika

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Dite s ADHD
Zdroj: Ground Picture / Shutterstock.com

ADHD je porucha, která se v posledních letech diagnostikuje stále častěji. Pro starší generace je to výmysl a omluvenka pro zlobivé děti, pro rodiče je to často noční můra. Dítě s ADHD je zkouška nervů a různých přístupů. Při správném vedení však takové dítě vede v dospělosti normální život. A může dokonce vyhrát soutěž Česko Slovensko má talent, jak ukazuje poslední vítězka Anna Slížová.

Pojem ADHD je zmiňován většinou v souvislosti s malými dětmi. Často pak můžete slýchat, zejména od starší generace, že je to omluva pro nevychované a zlobivé dítě.

Rozklíčování zkratky odhalí symptomy

Rodiče dětí s ADHD mají v tu chvíli chuť začít doslova řvát, protože mít doma dítě s ADHD není jen o tom, že je živější a zlobivější.

Zkratka ADHD pochází z anglického názvu Attention Deficit Hyperactivity Disorder a znamená poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Trpí jí dle serveru Mamiee převážně chlapci.

Jak zkratka napovídá, jsou tedy hlavním příznakem této poruchy hyperaktivita, porucha pozornosti a impulzivnost. Jedná se však pouze o hlavní symptomy, protože ADHD je dále dle serveru NZIP doprovázeno například problémy s řízením emocí.

Dle serveru NHS přibližně 2 lidé z 10 diagnostikovaných má problémy se soustředěním, ale ne s hyperaktivitou nebo impulzivitou.

Nemoc se nejčastěji pozná ve škole

V kojeneckém věku nelze dle serveru Mamiee nemoc odhalit, spíše si pak rodiče zpětně uvědomují, že dítě mělo například přehozené biorytmy. Varovným signálem je přeskočení etapy lezení a velmi brzké první krůčky.

V batolecím a předškolním věku se u takových dětí setkáváme s neklidem, zapomnětlivostí a problémy se samoobsluhou. Server WebMD jako jeden z příznaků uvádí například i to, že když na dítě mluvíte, nedokáže se na vás soustředit.

Pokud se do této doby porucha nediagnostikovala, tak k tomu dochází s nástupem do školy. Dítě se nedokáže soustředit, je neklidné a často trpí přidruženou poruchou učení jako dyslexie, dysgrafie nebo dysortografie.

Důležitá je včasná diagnostika

Pokud si rodič není jistý, tak je nutné psychologické vyšetření, které dá jasné odpovědi. Dle NZIP je včasná diagnostika důležitá.

I v pozdějším věku lze ADHD diagnostikovat a vyhodnocuje se pak u nich intenzita nepozornosti, hyperaktivity a impulzivnosti. Pokud dle webu Centers for Disease Control and Prevention dospívající splní šest či více kritérií, je u něj diagnostikována ADHD.

Server WebMD uvádí studie, dle kterých pokud tříleté dítě vykazuje známky ADHD, bude ho mít pravděpodobně i ve třinácti letech. A pokud známky vykazuje teenager, nemoc jej bude doprovázet i v mladé dospělosti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Televízia JOJ (@tvjoj)

Vítězka Anna s ADHD

Pro rodiny s dětmi s ADHD se velkým vzorem stala vítězka jedenácté řady Česko Slovensko má talent. Anna Slížová totiž všem dokázala, že i s ADHD lze žít běžný život, a dokonce dosáhnout velkého úspěchu.

Kromě toho, že má Anna krásný hlas, tak navíc boří mýty o tom, že s ADHD nelze studovat. Ona totiž nejenže studovala, ale navíc nyní vyučuje na základní umělecké škole.

„Nechci nikoho odsuzovat, snažím se najít si k žákům cestu,“ prozradila skromná Anna během konání soutěže s tím, že si sama zažila své.

Zdroje: Mamiee, NZIP, Instagram, Centers for Disease Control and Prevention, NHS, WebMD, Prima ženy

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články