Znáte největší knižní tajemství na světě?

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
zenacteknihu
zenacteknihu

Rádi se odreagujete čtením dobré knihy? Na rozdíl od sledování filmů, čtení prokazatelně rozšiřuje fantazii a dává nám rozhodně více prostoru pro vlastní vykreslení charakterů. Také zvyšuje slovní zásobu a inteligenci obecně. Nezáleží na tom, jak moc digitalizace ovlivňuje dnešní dobu, knihy se jen tak prodávat nepřestanou.

Víte, jaká je největší kniha na světě, nebo v jakém příběhu se vyskytuje největší počet charakterů?

Březen – měsíc knihy

Třetí měsíc v roce je považován za měsíc knihy již po dlouhá desetiletí. Konkrétně od roku 1955, s úmyslem osvěty obyvatelstva. V každé domácnosti tenkrát měla být nějaká ta kniha, aby i lidé, kteří na to neměli peníze, mohli zdokonalovat své znalosti sami doma. Navíc mělo čtení pomoci nenechat se zmást politickými režimy a zachovat lidem vlastní názory. Svátek se zachoval až dodnes.

Na rozdíl od internetu, kniha hezky voní!

Zdroj: Antonio Guillem/123RF.COM

Existuje dokonce odborný název pro pocit, kdy si koupíte novou knihu a zamilujete se do její vůně – bibliosmie. Už od raného věku právě díky této knižní vůni dáváme jistým způsobem přednost tištěným knihám před internetem. Faktorů, které s výběrem pomáhají je však mnoho a někteří lidé i přesto raději zasednou za počítač. Nemusíte se však bát úpadku tisku či prodeje knih, je prokázáno, že valná většina lidí stále dává přednost klasice.

Stáří knihy se dá určit i po čichu

Zdroj: anyka/123RF.COM

U vůně papírových děl se ještě chvíli zdržíme. Podle ní totiž lze dokonce určit stáří knihy a to s poměrně vysokou přesností. Proces se v angličtině nazývá material degradomics. Zabývají se jim především výzkumníci, kteří se věnují výzkumu knih. Samozřejmě mnohem přesnějším nástrojem, jak zjistit, ze kterého roku kniha pochází je rozbor písma či papíru, i po čichu lze však téměř na rok přesně určit, kdy byla sepsána.

Jaké jsou nejčtenější knihy světa?

Že je mezi třemi nejčtenějšími knihy světa Bible vás pravděpodobně nepřekvapí. Tato kniha je přeložena do většiny světových jazyků a téměř v každé zemi má své příznivce. Samozřejmě faktorem její čtenosti je také její stáří. Napadlo vás ale, že k dalším nejčtenějším knihám se řadí Rudá knížka neboli Citáty předsedy Maa? Jedná se o soupis citátů a základních politických myšlenek čínského politika Mao Ce-Tunga. Třetí nejčtenější kniha na světě je moderní a nám všem velmi dobře známý kouzelník Harry Potter. Tuto příčku si čaroděj získal pravděpodobně tím, že se jedná o součet všech sedmi dílů knižní edice.

Největší kniha světa

Originální název největší knihy na světě zní The Klenckle atlas. Pokud je kniha otevřená, má na šířku celkově 1,90 metrů a na výšku 1,70 metrů. Atlas je složen ze 41 nástěnných map a k přenosu knihy je zapotřebí minimálně šest silných mužů. Momentálně se nachází v Britské národní knihovně.

Jak je tam všechny dostal?

Dílo s největším počtem charakterů na světě je kniha Hledání ztraceného času od Marcela Prousta. Kniha obsahuje neuvěřitelných 9 609 000 postav. Zajímá vás, jak se všechny charaktery do knihy vešly? Neexistuje snadnější cesta, než se o tom přesvědčit. Zajděte do knihovny či knihkupectví a dejte se do čtení.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články