Robert byl nejvyšší muž světa, měřil téměř 3 metry

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nejvyssi muz
Nejvyssi muz

Průměrná výška mužů v České republice činí přibližně 180 centimetrů. V jiných státech pak toto číslo může být vyšší nebo nižší, dle situace. V historii se však našel jeden výjimečný člověk, který překonal všechny rekordy a získal označení nejvyššího muže světa. Byl jím Robert Pershing Wadlow.

Kdo byl onen výjimečný obr?

Robert Wadlow se narodil v roce 1918 v americkém státě Illinois. Jeho pozdější výjimečnost byla zřejmá již v dětství. Robert svého otce zvládl přerůst, už když mu bylo osm let a v devíti letech byl natolik silný, že ho dokázal vynést po schodech do prvního patra domu. Převyšoval i ostatní členy své rodiny, matku, dva bratry a dvě sestry, kteří všichni měli tradiční výšku.

Aby se Robert vůbec mohl účastnit vyučování, musela pro něj být vyrobena speciální školní lavice. Mladíkova finální výška činila ohromujících 272 centimetrů a maximální váha přibližně 222 kilogramů. Kvůli tomu měl ohromnou spotřebu jídla, denně musel spořádat až 8 000 kalorií, což je třikrát více než pro muže normální výšky. Jinak byl však jako všichni ostatní a rád se věnoval běžným koníčkům – hrál na kytaru a fotografoval. Snil o studiu práv na univerzitě, ale bohužel měl problémy se adaptovat na vysokoškolské prostředí určené pro menší lidi. Po prvním ročníku tak studium ukončil a místo toho se společně se svým otcem vrhl na podnikatelskou činnost.

Robertova ohromující výška se bohužel podepsala na jeho zdraví. Až do posledního roku svého života neměl žádné závažnější zdravotní potíže. Poté se ale jeho stav začal rapidně zhoršovat a Wadlow nakonec zemřel v roce 1940, v mladém věku pouhých dvaceti dvou let. Jako příčina úmrtí se uvádí infekce kotníku. Rakev, v níž byl pohřben, vážila více než 450 kilogramů a muselo ji nést celkem dvacet lidí. Tak skončila krátká životní dráha nejvyššího muže světa, kterému bylo kvůli jeho zdvořilé a laskavé povaze přezdíváno ‚Něžný obr‘ (Gentle Giant).

Autor: Vendula Kreplová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články