Královna Alžběta I. je opředená mnoha záhadami. Některé fámy dokonce tvrdí, že byla muž

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
AlzbetaI
AlzbetaI

Královna Alžběta I., dcera Jindřicha VIII. a popravené Anny Boleynové, se řadí k nejvýznamnějším britským panovnicím. Anglii úspěšně vládla řadu let a přetvořila ji v kulturní i námořní velmoc. Dodnes pak o Alžbětě koluje řada podivných faktů a mýtů.

Klela jako námořník

Ačkoliv byla urozeného původu, Alžběta údajně ráda klela a měla pořádně proříznutou pusu, stejně jako její otec Jindřich.

Byla úzce spojená se Shakespearem

Zdroj: Cs.wikipedia.org

Je všeobecně známo, že Alžběta podporovala vzdělanost a kulturu, především pak divadlo. Za její vlády se prosadil William Shakespeare a spekuluje se, že s ním Alžběta měla velice blízký vztah, neboť se jí Shakespeare v jedné ze svých her vyznává takřka milostným způsobem. Pravděpodobně šlo ale o pouhý obdiv poddaného k jeho panovnici.

Zúčastnila se milostného skandálu

Alžběta I. se sice nikdy neprovdala, ale to neznamená, že by neměla dostatek nápadníků. Odmítla řadu nabídek k sňatku a její velkou životní láskou byl šlechtic Robert Dudley, který byl nicméně ženatý s jinou. I poté, co Robertova žena zemřela, vztah s Alžbětou neprohloubili, neboť někteří lidé věřili, že Robert svou manželku zabil, aby mohl být právě s královnou. Dudley se následně znovu oženil a má se za to, že Alžběta jeho novou ženu vášnivě nesnášela. K završení jejich nešťastné romance došlo v období Alžbětina úmrtí, kdy na smrtelné posteli údajně zašeptala Robertovo jméno.

Nebyla velkou krasavicí

Alžběta si zakládala na svém zevnějšku, což mohlo být ovlivněno i tím, že sama nebyla příliš velkou kráskou. Krátce po nástupu na trůn ji postihly neštovice, v důsledku čehož trpěla vypadáváním vlasů a měla jizvy na tváři. Kvůli tomu nosila až do smrti paruky a používala silný make-up.

Byla ve skutečnosti mužem

Zdaleka nejbizarnější fámou je však tvrzení, že Alžběta byla ve skutečnosti muž. Podle této pověsti skutečná Alžběta zemřela v dětství. Aby se na to nepřišlo, nahradili ji dítětem, které jí bylo ve vesnici, kde Alžběta v době smrti přebývala, nejpodobnější. Bohužel ono dítě bylo mužského pohlaví a tak Anglii měl místo královny v utajení vládnout král. To podle zastánců této teorie také vysvětluje, proč se Alžběta nikdy neprovdala.

Autor: Vendula Kreplová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články