Máte doma octomilky? Urychleně se jich zbavte, jsou to přenašeči nemocí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Octomilky
Zdroj: Shutterstock

Octomilky v domácnosti jsou poměrně běžným problémem, se kterým se někdy potýkal každý z nás. Kromě toho, že jsou malé mušky otravné, mohou být také velmi nebezpečné. Přenášejí totiž celou řadu nemocí. Poradíme vám proto, jak se jich zbavit.

Octomilky jsou hmyz, který se velmi rychle rozmnožuje. Pokud se vám tak doma objeví pár mušek, můžete si být jisti, že tím to nekončí. Navíc, jak naznačuje studie vědců z Birminghamské univerzity, tyhle mušky se dovedou rozmnožovat i ve chvíli, kdy umírají.

Rozmnožování je pro ně vším

„Zvířata mají omezené energetické zdroje, které je třeba rovnoměrně rozdělit mezi různé činnosti, jako je boj s nemocí nebo páření,“ cituje server Česká televize Carolinu Rezavalovou, která výzkum vedla.

Studie přišla na to, že páření je u octomilek na prvním místě. I v případě, že jsou nemocné nebo těsně před smrtí, dělají vše pro to, aby se rozmnožily. Ani při výběru partnera nehledí tento hmyz na nemoci. Ochotně vydá poslední energii do snahy zachovat druh, i když tím pádem rychleji zemře.

Přenašeči nemocí

Octomilky kontaminují vaše jídlo nebo prostory, kde ho máte uložené. Ačkoli si to mnoho lidí neuvědomuje, jejich výskyt v domácnosti může být pro zdraví velmi nebezpečný. Mohou přenášet plísně, hniloby, bakterie či kvasinky, uvádí Deník.

K nemocím, které dále ovocné mušky přenášejí, patří i salmonela a bakterie E. coli. Uvádí to zahraniční výzkum zveřejněný na webu NeXt Gen Pest Solution.

Jak se octomilek zbavit?

Pokud je vaše domácnost těmito malými muškami zamořená, existuje několik spolehlivých způsobů, jak se jich zbavit. Tím prvním je umístění skleničky s octem na kuchyňskou linku. Mušky jsou jím přitahovány a jednoduše se v něm utopí.

Podobně jsou přitahovány také vínem nebo pivem. Nejdůležitější ze všeho ale je zjistit, kde se u vás vzaly, a zdroje problémů se zbavit. Může se jednat například o dlouho nevynesený koš s ohryzkem od jablka uvnitř.

Zdroj: Deník, Česká televize, Pasti, Jíme to, NeXt Gen Pest Solution

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články