Logické vysvětlení, proč vaše kočky tolik spí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
kocka spanek
kocka spanek

Jejich chování si leckdy interpretujeme jak chování vládkyň domu. Jak jinak si vysvětlit, že celý den prospí a pak vás v noci budí zuřivými atentáty na postel nebo zvuky, jež vydávají jejich hračky.

Když je ve dne náhodou zastihneme vzhůru a chceme je pomazlit, utíkají před námi mílovými kroky nebo nás třeba i drápnou. Ano, řeč je o našich kočičích miláčcích.

Kočky mají tendenci spát celý den. V klidu si usnou s vědomím, že až se probudí, bude tu někdo, kdo se o ně postará, respektive dá jim nažrat. Tím někým jste samozřejmě vy.

To, že vaše kočky tolik spí, neznamená, že jsou líné. Jejich spánkové vzorce jsou totiž pozůstatkem jejich předchozího života.

Jsou to rození lovci

Kočky, dokonce i ty domestikované, jsou od přírody lovci. Stejně jako velké šelmy, i kočky domácí mají vrozenou snahu si svou potravu ulovit. I když je pravidelně nasypáním gralunek či kasičky do misky, přirozený instinkt zkrátka nepotlačíte.

Jako lovci si proto musí šetřit energii. Jejich lovecký instinkt jim přeci říká, aby spaly, jinak nebudou mít dostatek energii pro vytrvalý lov.

Vaše šelmy přeci nikdy neví, kdy vámi dodávané prvotřídní krmivo dojde, a tak musí být vždy ve střehu.

Kočky spí zpravidla kdekoli od 12 do 20 hodin denně. Jak stárnou, potřebují méně spánku, protože nevydají tolik energie pro růst. Proto malá koťátka prospí ještě více času.

Kočky skoro vůbec nespí hluboce

Jako lovci kočky však nespí úplně hluboce. Jakmile uslyší nějaký hluk, okamžitě přejdou do obrany. Jejich uši se proto pohybují a otáčejí se směrem ke zdroji zvuku.

Do hlubokého spánku upadají pouze na deset až patnáct minut.

Kočky jsou nejaktivnější během soumraku nebo úsvitu. To jim také zůstalo z doby, kdy si je člověk neochočil.

Čas, kdy se stmívá, je pro kočky nejlepší, protože jejich lov bývá nejefektivnější. Jejich kořist nebývá tak ve střehu, což ji dělá snadnějším terčem.

Samozřejmě i kočky se přizpůsobují, takže svůj spánkový režim jsou schopny upravit trochu životu s vámi. Ale není to nic významného, přírodě neporučíš.

Autor: Alice Konopásková


Související články