Vytlačované perníčky: Staročeská tradice, kterou můžete ozvláštnit i letošní Vánoce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Penicky
Zdroj: Shutterstock

Klasické perníčky se na Vánoce dělají snad v každé rodině. Letos je už možná máte napečené, dělají se vždy s předstihem, aby stihly krásně změknout. Víte ale, že kromě těch vykrajovaných můžete dělat také perníčky vytlačované?

Běžně se perníčky připravují tak, že z těsta uděláte placku, vykrájíte tvary a ty po upečení nazdobíte. Existuje ale ještě jedna technika. Používala se především dříve, i dnes ale její tradice přetrvává. Perníkové těsto jednoduše dáte do dřevěných forem a vytlačíte tím pádem jednotlivé tvary přímo do daných kousků.

Jednoduché formičky

Pokud si chcete vytlačované perníky připravit doma, jako první si budete muset obstarat dřevěné formičky. Volte spíše takové, které mají jednoduché tvary a jen minimum záhybů.

Perníkové těsto je křehké a hrozilo by, že v případě složitějších formiček nevyjde výsledek podle vašich představ. Perníčky po dopečení samy o sobě vypadají skvěle. Můžete se ale i tak rozhodnout je ještě dozdobit cukrovou polevou různých barev.

Těsto na vytlačované perníčky

Těsto na tento druh perníčků je samozřejmě trochu jiné než to tradiční. Nebudete z něj totiž válet placku, ale budete ho natlačovat do formiček. Mělo by tak být méně tuhé a více poddajné.

Na jeho přípravu budete potřebovat 120 gramů medu, 100 gramů másla, 2 vajíčka, 550 gramů hladké mouky, 100 gramů moučkového cukru, 4 lžičky perníkového koření a půl lžičky jedlé sody.

V rendlíku na mírném plamenu zahřívejte máslo s medem, dokud se směs nerozpustí. Nechte ji zchladnout a mezitím si do mísy prosejte mouku. Přidejte koření a jedlou sodu. K medové směsi dejte vejce, promíchejte ji a nalijte do mouky.

Rukama vypracujte těsto, které necháte 2 hodiny odpočívat. Potom s ním plňte připravené formičky. Ty zlehka vymažte máslem nebo olejem, aby se těsto nelepilo. Perníčky se pak pečou 15 minut na 170 °C.

Zdroj: iReceptář, Mimibazar, Ekopanenky, Pro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články