Vrkoč: Jedlá vánoční dekorace, jejíž tradice u nás bohužel slábne

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vrkoc
Zdroj: rudnitskaya_anna / Shutterstock

Vrkoč je vánoční dekorace, která podle všeho v dnešní době už není tolik oblíbená. Když jsem se doslechla, že se v mnoha rodinách nepřipravuje, zaskočilo mě to. My ho totiž děláme každý rok. V následujícím článku se dočtete nejen to, jak si ho připravit.

Vrkoč je už po mnoho let oblíbeným doplňkem na vánoční stůl. A to nejen proto, že dobře vypadá, ale také proto, že ho později můžete sníst. Jedná se o jedlou dekoraci, kterou vytvoříte z kynutého těsta a sušeného ovoce, vysvětluje Chatař chalupář.

Stovky let stará tradice

Původně se jednalo o pečivo se silnou náboženskou tradicí, uvádí Český rozhlas.

„V klasickém lidovém prostředí českého venkova o něm máme zmínky už od 18. století. Ale je velice pravděpodobné, že se podobné obřadní pečivo objevovalo už dříve,“ uvádí pro server etnografka Michaela Havelková.

Podle té se vrkoč dříve objevoval i při mnoha dalších slavnostech, dnes je ale známý především jako vánoční pečivo. V mnoha rodinách se stále peče a je velká škoda, že jeho tradice upadá. Vy si ho ale letos můžete doma připravit.

Jak na přípravu vrkoče

Pokud si chcete doma tuto jedlou dekoraci udělat, budete k tomu potřebovat 60 gramů droždí, 750 mililitrů mléka, 210 gramů cukru, 1,2 kilogramu mouky, strouhanou kůru citronu, 180 gramů másla a 2 vejce.

Z droždí ve vlažném mléce nechte vzejít kvásek. Do toho prosejte mouku, přidejte citronovou kůru, vajíčka a zbytek mléka a vytvořte těsto. To nechte hodinu kynout pod utěrkou.

Z těsta později udělejte zhruba 5 delších copů, které spojte do kruhu a dejte péct. Věnce se pečou asi 20 minut na 160 °C. Mezitím si připravte špejle, větvičky jehličnatých stromů, malé ozdobičky na stromeček, barevné stužky a sušené ovoce.

Na špejle napíchejte sušené ovoce a po upečení jimi spojte věnce od největšího po nejmenší tak, aby vytvořily pyramidu. Tu následně dozdobte všemi připravenými věcmi podle svého uvážení. Vrkoč vám pak vydrží na svátečním stole i několik dní, než se do něj pustíte.

Zdroj: Český rozhlas, Chatař chalupář, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články