Vejmrda: Zdravá příloha k silvestrovskému masu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vejmrda
Zdroj: Shutterstock

Na Vánoce se lidé snaží držet půst, aby viděli zlaté prasátko. Na silvestra by se ale naopak mělo hodovat. Jedním z typických jídel, které se v Česku v poslední den v roce konzumují, je ovar. A k tomu nesmí chybět vejmrda, jídlo z křenu a jablek, které dělávaly už naše babičky.

Při přípravě ovaru se tučnější části vepřového masa povaří ve vodě, pokrájí a naservírují na talíř. Samo o sobě to zní obyčejně, s vhodnou přílohou si na jídle ale pochutnají dámy i pánové. A právě vejmrda může z jídla udělat dokonalý zážitek.

Jak vznikl název?

Podle serveru Chuť Moravy existuje několik teorií o tom, jak mohl vzniknout název pro vejmrdu. V Etymologickému slovníku jazyka českého od Václava Machka je například napsáno, že slovo „mrdati“ v minulosti znamenalo pohybovat ocasem, nebo také přeneseně obrůstat kořeny.

Jelikož je hlavní surovinou vejmrdy křen, je možné, že pochází její název právě od tohoto slova. Ondřej Šefčík v Masarykovy Univerzity v Brně pak doplnil, že slovo „mrdati“ mohlo také znamenat samotný pohyb při strouhání křenu.

Jak na vynikající vejmrdu?

Pokud si letos na silvestra chcete zabíjačkové pochoutky doplnit vynikající přílohou, vejmrda je skvělým tipem. Připravte si na ni 4 lžíce nastrouhaného křenu, 3 jablka, 10 gramů cukru, špetku soli, 2 lžíce jablečného octa a 120 mililitrů hovězího vývaru.

Vejmrdu je třeba připravovat den předem, aby se chutě pěkně propojily. Křen očistěte a nastrouhejte najemno, jablka zbavte slupky a nastrouhejte je nahrubo. Vše smíchejte, přidejte cukr, sůl, ocet a zchladlý vývar. Do druhého dne nechte v ledničce pokrm odpočinout.

Jídlo se potom podává s ovarem, k pečenému vepřovému kolenu na pivě, dá se ale konzumovat také s klobáskami, někteří lidé ho mají rádi i k opečenému sýru. Jde o zdravý pokrm, který si jednoduše vychutnáte.

Zdroj: Mivemi, Chuť Moravy, Top recepty, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články