Udělejte si ten nejlepší řízek, co jste kdy jedli. S dodržením pravidel to zvládne každý

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Rizek
Zdroj: Shutterstock

Připravit obyčejný smažený řízek není žádný problém. Přesto máme všichni zkušenosti například se školní jídelnou, kde ho zvládly kuchařky udělat téměř průhledný, mastný, a rozhodně se nepodobal tomu, na co jsme měli chuť. Jak se podobným chybám vyhnout?

Možná si říkáte, že jste řízek obalovali a smažili už tolikrát, že se nemáte co víc naučit. Opak je ale pravdou. Všechno je totiž o technice, díky které můžete docílit i u obyčejného jídla neobyčejné dokonalosti.

Musí být jemný a nafouklý

Pokud chcete, aby byl váš řízek dokonalý, splňovat by měl několik podmínek. Maso musí být jemné, mělo by se pod strouhankou téměř rozpadat. Plátek musí být akorát proklepaný.

Dále je třeba, aby byla strouhanka křupavá a řízek aby byl takzvaně nafouklý, tedy aby mezi masem a strouhankou vznikla malá vzduchová mezera, díky které bude jídlo chutnat přesně tak, jak má. Jak takového řízku docílit?

Několik triků

Abyste připravili ten nejdokonalejší řízek, je třeba dodržovat následující zásady. Maso vždy vyndejte z lednice a obalujte ho až v pokojové teplotě. Nikdy neobalujte maso těsně poté, co ho vytáhnete na linku.

Používejte vždy hladkou mouku. Řízek dobře rozklepejte, aby byl tenký, nicméně nesmí být průhledný jako ty ze školní jídelny. Obalte ho v mouce, vajíčku a strouhance a poté ho dejte do rozpáleného oleje.

V tom by měl řízek plavat, takže ho nebudete muset otáčet a udělá se z obou stran rovnoměrně. Pokud ho navíc hodíte do už řádně rozpáleného tuku, strouhanka se vám také nafoukne. Jedině tímto stylem si pak na talíři vychutnáte ten nejlepší řízek, jaký jste kdy jedli.

Zdroj: Honest Food Net, America’s Test Kitchen

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články