brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Středomořskou dietu si zamilujete. Je plná zdravých tuků a nemusíte si při ní odpírat pečivo

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: 123RF.COM

Zapomeňte na počítání kalorií a večeře bez příloh. Se středomořskou dietou si užijete chléb, zdravé tuky i sklenku červeného vína. Ačkoliv nebyla postavená přímo pro hubnutí a jedná se spíše o životní styl, lze z ní vypozorovat mnoho zdravých návyků, jež vám v kombinaci s pohybem mohou zajistit nějaké to kilo dole.

Není tajemstvím, že dvě z pěti oblastí, kde se lidé dožívají vysokého věku a kde je nižší výskyt srdečních chorob a rakoviny, se nacházejí ve středomořských městech. Proto není na škodu poučit se z jejich způsobu stravování a brát si z něj to nejlepší.

Špatné tuky vyměňte za zdravé

Tuky jsou důležité pro správné fungování organismu, ale v poslední době se zbytečně démonizují. Vy si je při středomořském způsobu stravování nemusíte odpírat. Jen ale vyměňte ty špatné za ty zdravé.

Místo másla používejte olivový olej vysoké kvality. Z masa si vybírejte kuřecí a ryby, jež jsou bohaté na omega-3-mastné kyseliny. Místo pomazánky z majonézy si dejte raději rozmačkané avokádo se solí, pepřem a citronovou šťávou nebo humus.

Tyto tuky jsou totiž dobré pro vaše srdce. Olivový olej například pomáhá snižovat špatný cholesterol.

Ořechy jsou povoleny, ale v rozumném množství. Držte se maximálně hrstky denně, kterou sezobáte jen tak nebo přidáte do salátu.

Čerstvé potraviny jsou základ

Ve středomoří se konzumuje pečivo a není důvod, proč byste si jej neměli dopřát také. Zbavte se ale tukových rohlíků a vek, které vám dodají naprosté minimum živin, a raději sáhněte po celozrnné variantě, jež obsahuje více minerálů a bílkovin.

I sýry si můžete dát. Takoví Řekové milují fetu, jež je třešinkou na dortu oblíbeného řeckého salátu s okurkou, rajčaty, červenou cibulí a paprikami. Nezastupitelné místo v jídelníčku má i halloumi, jež je skvělý na grilování i do sendvičů a obsahuje méně tuku než třeba v Americe oblíbený čedar.

Dominantou středomořské diety jsou čerstvé potraviny. Žádné polotovary nebo rychlé občerstvení, tady se sází na jednoduchost a kvalitu.

Nemusíte nijak zvlášť vyvařovat, k večeři si můžete připravit jen prkénko se zeleninou, olivami, sýrem, ořechy a různými dipy. Ke svačině či snídani zvolte třeba hutný neslazený řecký jogurt s ovocem.

Středomoří není jen Itálie a Řecko

Možná se může zdát, že ve středomořské dietě se čerpá jen z životního stylu Řeku a Italů. To byste se ale zbytečně ochudili o španělskou, chorvatskou, tureckou i marockou kuchyni. Zkuste probádat, co tyto země nabízejí za dobroty. Nadšeni budete třeba z toho, jak výborně dokáží její obyvatelé dochutit luštěniny a či zeleninové směsi.

Důležitou součást této diety je koření. Nejen že dochutí jídlo, ale je také zdravé. Například koriandr a rozmarýn obsahují antioxidanty a jiné látky, jež bojují proti různým chorobám. Kořením nešetřete, používejte ale jen to kvalitní bez soli, glutamanu a jiných zbytečností.

K večeři si středomořské národy rády dopřeji sklenku červeného vína. Pokud vám jej lékař nezakázal a máte jej rádi, můžete si občas k jídlu také nalít.

Autor: Alice Konopásková

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články