Prášky na spaní krátkodobě pomohou. Jsou ale velmi návykové a mají mnoho vedlejších účinků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Leky na spani
Zdroj: Shutterstock

Nespavostí trpí velká část lidí na světě. V USA je to podle webu WebMD dokonce třetina obyvatel. Mnoho lidí při dlouhodobých problémech s usínáním zvažuje používání léků na spaní. Vyplatí se si na ně ale s jejich vedlejšími účinky zvykat?

Léky na spaní vám ve většině případů musí předepsat lékař. To, že jste před jejich používáním provedli konzultaci s odborníkem, ale ještě neznamená, že jsou pro vaše zdraví zcela bezpečné.

Jak uvádí dTest, pokud vsadíte na léky bez předpisu, budou vedlejší účinky ještě o něco horší. Nepředpokládá se totiž, že budete podobné léky užívat dlouhodobě, ale například jen v krátkém stresovém období.

Návykové léky měnící náladu

Léky na spaní jsou ve velké většině sedativní hypnotika obsahující benzodiazepiny, píše Mayo Clinic. Tyto látky jsou obvykle používány k tišení úzkosti. Každý lék na spaní je tak prakticky trochu lékem na psychické problémy.

Je to způsobeno i tím, že lidé, kteří mají nějakou psychickou poruchu, velmi těžko usínají. Benzodiazepiny mají uklidňující účinky zvyšující ospalost, vysvětluje Cleveland Clinic.

Krátkodobě jsou tyto léky rozhodně velmi užitečné. Nicméně na nich vzniká silná závislost, a člověk by tak měl zvážit jejich dlouhodobější užívání. Může se totiž stát, že bez prášků brzy neusnete už vůbec a v případě jejich nedostatku budete mít velké problémy.

Řada vedlejších účinků

Kromě toho, že se na lécích stanete velmi snadno závislými, mají také velké množství dalších vedlejších účinků, které mohou člověka pořádně potrápit. K těm nejčastějším patří podle serveru MedPark Hospital průjmy, nebo naopak zácpa, bolesti hlavy, únava během dne, pálení žáhy nebo celková slabost.

Mimo jiné pak také léky mohou způsobovat přibírání na váze, a to i přesto, že s nimi zároveň budete mít menší chuť k jídlu. Užívání prášků na spaní se tak vyplatí opravdu velmi dobře zvážit a rozhodně konzultovat s lékařem každou změnu, která u vás nastane.

Zdroj: WebMD, Cleveland Clinic, MedPark Hospital, Mayo Clinic, dTest

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články