Physalis: Ovoce plné vitamínů, kterého se mnoho lidí obává

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Physalis
Zdroj: godi photo / Shutterstock.com

Možná jste již někdy dostali dezert nebo drink s malou bobulí nahoře a nevěděli jste, co to je a zda se to vůbec může jíst. Nejspíše se jednalo o physalis, a nejenže ho můžete jíst, ale naopak byste dokonce měli, protože má mnoho přínosů pro vaše zdraví.

Physalis je bobule z čeledi lilkovitých, která zahrnuje například rajčata. A není se čemu divit, tyto bobule opravdu jako rajčata vypadají.

Bobule mnoha názvů s málo kaloriemi

Jedná se o ovoce mnoha jmen, můžete se setkat i s označením mochyně. Toto ovoce pochází ze zemí Jižní Ameriky, včetně Brazílie, Peru, Kolumbie, Ekvádoru a Chile.

Jeden šálek physalis obsahuje dle serveru Healthline pouze 74 kalorií a zároveň 6 gramů vlákniny, což je více než 20 % doporučené denní dávky.

Nedoporučuje se ho konzumovat ve velkém množství a je třeba si hlídat, že je zralé. Nezralé bobule obsahují toxin solanin, který způsobuje zažívací potíže.

Je dále bohatým zdrojem vitamínu C, antioxidantů a dalších živin.

Zdroj vitamínu C

Jeden šálek tohoto ovoce obsahuje dle serveru WebMD více než 50 % vaší denní hodnoty vitamínu C. Ten působí jako antioxidant, který chrání vaše tělo před poškozením volnými radikály a posiluje imunitní systém. Hraje také roli při tvorbě kolagenu, který podporuje hojení ran.

Kromě toho vitamín C zvyšuje další živiny. Pomáhá vašemu tělu vstřebávat železo a vytvářet další antioxidanty, jako je vitamín E.

Protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti

Physalis obsahuje steroidy zvané withanolidy. Withanolidy pomáhají bojovat proti zánětlivým stavům, jako je artritida, lupus a zánětlivé onemocnění střev.

Také hrají roli v prevenci a léčbě rakoviny. Vědci aktuálně studují použití withanolidů k ​​cílení a zabíjení konkrétních rakovinných buněk.

Příště se již tedy nemusíte obávat, až vám na stůl položí drink s oranžovou bobulí. Budete vědět, o co se jedná, a že tím vlastně obsluha myslí na vaše zdraví.

Zdroj: WebMD, Healthline

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články