Odpor ke kapustičkám máme vrozený. Můžeme se jej však odnaučit

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
ruzickova kapusta
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí nemá rádo kapustičky hlavně kvůli jejich hořké chuti. Odpor ke kapustičkám však podle všeho není pouhou osobní preferencí, ale má hlubší kořeny. Na vině může být i genetika.

Hořká chuť má v přírodě svůj význam. Může signalizovat přítomnost jedovatých látek a varovat nás před potenciálně nebezpečnými pokrmy. Proto je genetická citlivost na hořké chutě adaptací, která chránila naše předky.

Zároveň některé rostliny využívají svoji hořkou chuť jako ochranu před sežráním býložravci. Přestože tedy pro nás kapustičky nejsou jedovaté, hořká chuť pro nás kvůli genetickým predispozicím může stále být nepříjemná.

Vrozená nechuť k hořkým potravinám

Genetika hraje významnou roli v tom, jak vnímáme chuťové podněty, včetně hořké chuti. Podle doktorky Lisy Methven z University of Reading jsou někteří lidé na hořkou chuť v kapustičkách citlivější. Člověk má v průměru 25 typů hořkých receptorů, ale někteří jich mají více. Větší množství chuťových pohárků na jazyku zvyšuje pravděpodobnost, že nám budou kapustičky připadat příliš hořké.

Zajímavé je, že odpor ke kapustě se objevuje již u nenarozených dětí. Ve studii z roku 2022 vědci pozorovali, jak nenarozené děti v děloze reagují na chuť mrkve ve srovnání s kapustou. Při zkoumání ultrazvukových snímků se zjistilo, že děti, jejichž matka konzumovala kapustu, měly častěji výraz podobný pláči než děti, jejichž matka dostala v rámci výzkumu mrkev.

Vědci vyslovili teorii, že to, co matky jedí, může mít vliv na to, co dítěti po narození chutná, protože plodová voda obklopující dítě se mění v závislosti na tom, co matka jí a pije.

Ovšem není to pouze o genech. Chutě jsou také ovlivněny vnímáním vůně. Z tohoto hlediska mají kapustičky rovněž smůlu, protože vytvářejí specifický zápach, který ne každému přijde příjemný.

Na kapustičky si lze zvyknout

I když vám ale kapustičky nechutnají, existuje způsob, jak svůj postoj změnit. Danielle Reed z vědeckého ústavu ve Filadelfii pro Inverse řekla, že si na chuť neoblíbených potravin můžeme zvyknout jejich častou konzumací.

Klíčem k zachování co nejlepší chuti je správná tepelná úprava. Zkuste růžičkovou kapustu ugrilovat, upéct nebo osmažit na pánvi. Můžete ji také zkombinovat s různými ingrediencemi, které její chuť zjemní, např. s ořechy, slaninou či sýrem.

Kapustičky se také postupně mění. Díky pokroku v genetickém zlepšování rostlin a selekci odrůd mohou být nové varianty mnohem jemnější a chutnější než ty starší. Vědci se snaží snižovat obsah hořkých sloučenin, aby byly kapustičky pro spotřebitele co nejatraktivnější.

Zdroj: BBC, Inverse, Beyza Ustun, Flavor Sensing in Utero and Emerging Discriminative Behaviors in the Human Fetus, 2022, My Recipes, University of Derby

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články