Milý deníčku aneb Proč bychom se měli jednou za čas ze svých pocitů vypsat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Psani deniku
Zdroj: Shutterstock

Každému z nás se někdy stává, že máme v hlavě myšlenky, které nás sžírají, kterým třeba nerozumíme, nebo že se v nás pere více pocitů, se kterými si neumíme poradit. Je dobré umět tyto věci ventilovat. A jedním ze způsobů je psaní. Vést si tajný deník může člověku pomoci daleko více, než si možná myslíte.

Deník je způsobem, jak se člověk může snadněji orientovat ve svém vnitřním světě, uvádí web Linka bezpečí. Sepsání a formování myšlenek totiž pomáhá utvářet realitu, kterou si třeba často v hlavě vytvořit nedovedeme.

„Psaní pomáhá bezděčně regulovat emoce, ať už má jakoukoli formu – zápisky do deníku, tvorba špatné poezie či textů písní, které nikdy nebudou znít v rádiích, to všechno pomáhá lidem emočně,“ říká podle serveru Novinky profesor psychologie Matthew Lieberman.

Snížení stresu

Výzkumy podle serveru The Human Condition v minulosti už mnohokrát dokázaly, že lidé, kteří mají stresový životní styl, mají mnohem častěji tendenci psát si do deníčků nebo sepisovat krátké příběhy ze svého života takzvaně do šuplíku.

V mnoha případech se ukázalo, že se tímto způsobem snižuje stres. Jak uvádí Medium, někdy člověk potřebuje psychický tlak, který v sobě má, dostat nějakým způsobem ven. Ne každý ale dokáže o svých myšlenkách mluvit s přáteli. Stačí tedy, aby je jednoduše sám sobě vypsal.

Dejte přednost klasickému psaní na papír

V dnešní době existuje mnoho mobilních i počítačových aplikací, které vám mají s vypsáním myšlenek pomoci. Jenomže ty vás navádějí ke konkrétním věcem, o kterých byste měly mluvit, mnohdy navíc vyžadují psaní jasných vět a gramatickou správnost, vysvětluje Forbes.

Pokud se svěříte svému papírovému deníčku, můžete sepsat myšlenky tak, jak vy sami chcete. Nikdo vás nekritizuje za chybějící čárku ve větě nebo špatné i/y. Deník je jednoduše jenom vaše místo, kde si můžete dělat, cokoli se vám zlíbí.

Pokud tak máte někdy pocit, že máte v hlavě neutříděné myšlenky, jste často ve stresu nebo před sebou máte náročné životní rozhodnutí, sepište si o tom nějaký zápis v papírové podobě. Určitě se dočkáte alespoň minimální úlevy a třeba si zvyknete si podobným způsobem ulevovat častěji.

Zdroj: The Human Condition, Medium, Forbes, Linka bezpečí, Český rozhlas Rádio Wawe, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články