Jste ve stresu a máte špatnou náladu? Možná za to může nepořádek u vás doma

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Uklid stastna zena
Zdroj: Shutterstock

Psychickou nepohodu člověka může způsobit mnoho věcí. Někteří lidé si ani neuvědomují, že na naši náladu má vliv také to, v jakém prostředí se nacházíme. Existuje řada studií, které potvrzují, že nepořádek v domácnosti je jedním z velmi častých důvodů špatné nálady.

Vzít hadr do ruky a setřít prach, pustit si hudbu do sluchátek a vysát celý byt, nebo třeba přerovnat knížky v knihovně a srovnat oblečení ve skříni. To vše nám může zlepšit náladu. Tady je hned několik důvodů, proč se cítíme psychicky v nepohodě, když nemáme doma uklizeno.

Proč jsme kvůli nepořádku ve stresu?

Pokud máte doma nepořádek, je prakticky neustále vaše mysl bombardována nejrůznějšími podněty. A to nejen zrakovými, ale i hmatovými a čichovými, uvádí Psychology Today. To vše má na naši náladu samozřejmě vliv.

Nepořádek naši pozornost odvádí od toho, na co bychom se měli soustředit. Jsme tím pádem roztěkaní, nevydržíme dlouho u činnosti, kterou potřebujeme dodělat, a můžeme být nevrlí například i z toho, že se nám třeba nedaří dokončit nějaký projekt.

Pokud chcete relaxovat a nemáte kolem sebe uklizeno, je to pro tělo zátěž fyzická i psychická. Náš mozek má totiž neustále pocit, že naše práce není hotová, a tudíž není na odpočinek čas, vysvětluje dále Hope Mental Health.

Úklid a následná relaxace

Je nám jasné, že nikomu se do úklidu přímo nechce. Jakmile se ale do činnosti pustíte, uvědomíte si, že už samotné vysávání nebo stírání prachu vás uklidňuje.

Jak nepořádek mizí, člověk se cítí psychicky lépe. V čistém domě je jednoduše daleko více pozitivní energie. Člověk má následně pocit, že si odpočinek zaslouží. Navíc vás při relaxaci nebude nic rozptylovat a nebudou vás trápit myšlenky na to, že vás ještě čeká spousta práce.

Server Neuro Science News na závěr varuje před tím, že život v nepořádku je sice psychicky nezdravý, ale snaha žít v dokonalém bytě jako z katalogu také není pro psychiku vhodná. Ani s úklidem to tak nepřehánějte a nezapomínejte si dopřát zasloužený odpočinek.

Zdroj: Psychology Today, Neuro Science News, Very Well Mind, Hope Mental Health, Vlasta

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články