Jak zajistit, aby jahody, maliny a další bobule zůstaly déle čerstvé? Pomůže trik s octem

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Maliny
Zdroj: Shutterstock

Sezóna malin, ostružin a borůvek začala. Na zahrádkách se také ještě stále červenají jahody a rostou i ty lesní. Problém je ale v tom, že když člověk ovoce nasbírá a nesní ho hned, už za pár hodin je na něm vidět, že dlouho nevydrží.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč mají jahody a další bobule problém vydržet čerstvé, i když je třeba dáte do ledničky? Podle serveru Sugar Geeks Show jsou důvodem spory plísní, které na sobě veškeré toto ovoce má.

Ať už koupíte jahody, maliny nebo ostružiny v obchodě, nebo si je posbíráte na vlastní zahrádce, vydrží vám maximálně 7 dní. Už po třech dnech ale uvidíte, že nejsou dokonalé a ucítíte také výraznou změnu jejich chuti. Jak to tedy udělat, aby vám vydržely čerstvé co nejdéle?

Roztok na mytí bobulí

Aby vám ovoce vydrželo co nejdéle, je třeba ho před uskladněním v lednici umýt speciálním roztokem, který ho zbaví plísňových spor. Do studené vody přidejte bílý ocet v poměru 2:1. Na deset minut do tohoto nálevu bobule namočte.

Následně pak ovoce dejte do cedníku a pořádně ho opláchněte. Nemusíte se bát, octová chuť na něm nezůstane. Potom bobule rozprostřete na papírové ubrousky a nechte je dobře oschnout.

Uskladněte ovoce v uzavíratelných krabičkách

Připravte si několik plastových nebo skleněných boxů, které vyložíte papírovými ubrousky. Do těch ovoce naskládejte a uzavřete je víčkem. Do utěrek se vsákne jakákoli přebytečná tekutina, která by mohla způsobovat rychlejší kažení.

Takto uskladněné vydrží maliny, borůvky, jahody i ostružiny mnoho dní. Ani po týdnu nepoznáte rozdíl oproti čerstvému ovoci a budete je moci používat na koláče, do smoothie, nebo si je dát jen tak samotné na chuť.

Zdroj: Sugar Geeks Show, The Frugal Girls, Bonnie Banters

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články