Já sním o Vánocích klidných aneb jak mít Vánoce bez stresu

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Vanocni stres
Zdroj: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Vánoce, Vánoce přicházejí! Ano, je na čase přestat zavírat oči, když chodíte kolem výloh, a přiznat si, že nejkrásnější čas v roce je opět tady. Nejkrásnější a nejvíce stresující. Dnes vám přinášíme tipy na to, jak se zbavit předvánočního stresu nebo jej alespoň zmírnit, abyste si užili ty zasloužené svátky klidu a míru.

Nepletete se, komerční vánoční bombardování začíná každý rok dříve a dříve. Připomíná vám to, že je třeba provést vánoční úklid, nakoupit dárky, pohlídat všechny vánoční besídky a vystoupení se sborem… Stop!

Nádech, výdech a seznam

Většinu stresových situací si dle serveru Inc způsobujeme sami. Dostáváme se do stresu myšlenkami, že všechno musí být hned a perfektní.

První rada, jak se vyhnout předvánočnímu stresu, je nádech a výdech. Udělejte krok zpět a dýchejte. Nemusíte se poddávat chaosu kolem vás. A vezměte si papír a tužku.

Těch věcí je tolik a vám se z toho točí hlava. Bojíte se, že na něco zapomenete? Napište vše na papír a přiřaďte priority.

Také si položky na vašem seznamu můžete rozdělit na: musím udělat, chci udělat a rád bych udělal. Je zřejmé, že poslední zmíněné uděláte pouze tehdy, když vám zbyde čas. A pokud ne, nic se neděje.

Cíle musí být SMART, tedy Specifik (konkrétní), Measurable (měřitelné), Achievable (dosažitelné), Realistic (reálné) a Timely (časově ohraničené). A váš seznam také musí být SMART.

Volte tedy jen cíle, kterých opravdu můžete dosáhnout (ano, opravdu nezvládnete všechny vánoční večírky), a vždy si k nim napište reálné datum, do kterého jich má být dosaženo.

Já sním o Vánocích… klidných

Rada číslo dvě: sedněte si a v klidu si promyslete, jaké Vánoce chcete mít. Chcete je strávit jen s nejbližšími, nebo pozvete celou rodinu?

Chcete si opravdu zase hrát na Supermana a vše zvládnout sami, nebo tentokrát uděláte rozumné rozhodnutí a rozdělíte úkoly? Proč byste měli dělat všechno vy sami?

Někdo může udělat polévku, jiný salát, další nakoupí nápoje. Oni to zvládnou, jsou jen líní po všech těch letech, co jste to dělali za ně. Vy ale letos chcete klidné Vánoce, že?

Sice nadáváte, ale máte rádi, když vás poté všichni chválí, že jste to zvládli sami? Pokud je toto vaše představa, není problém. Ale nekřičte pak na ostatní, že vám nikdo nechce pomoct.

Máte pocit, že musíte navštívit všechny, protože se to sluší? Chyba! Můžete se rozhodnout, kam půjdete, jak dlouho tam zůstanete a koho pozvete k sobě domů.

Tak trochu crazy rodinka?

Ruku na srdce, všichni máme tak trochu bláznivou rodinu. Ten se rád poslouchá, další se rád hádá a tak dále. I přesto si můžete dopřát hezké Vánoce.

Lidi kolem vás nemůžete změnit, ale jak radí server Ramsey, můžete změnit vaše reakce. Rozhodněte se předem, jak budete reagovat, pokud se napětí začne zvyšovat.

A všem to dopředu oznamte. Dejte jasně najevo, že nechcete mluvit o politice nebo o hrozném chování někoho z rodiny. Pokud to nebudou respektovat a vy se nebudete cítit příjemně, odejděte.

Pár dalších tipů

Jedním ze strašáků a zdrojů stresu je předvánoční úklid. Nikdo po vás nechce, abyste měli doma uklizeno, že se dá jíst z podlahy.

Beztak to u vás na Štědrý den bude vypadat jako po výbuchu bomby. Zvláště pokud máte děti. Uklízejte raději v průběhu celého roku a budete mít uklizeno pořád. Pomohou vám pětiminutovky, harmonogram nebo instagram.

Během svátků je důležité udělat si čas a relaxovat. Naplánujte si čas pro sebe a ujistěte se, že si dopřejete dostatek odpočinku. Pravidelné přestávky během dne pomohou snížit stres a dají vám šanci načerpat nové síly.

V neposlední řadě je třeba zaměřit se na výdaje, které bývají jedním z největších zdrojů stresu. Ujistěte se, že jste vytvořili reálný rozpočet a držte se ho.

Snažte se plánovat dopředu, abyste se vyhnuli nákupům na poslední chvíli, protože ty mohou často vést k nadměrnému utrácení.

A hlavně nezapomínejte se bavit a užít si sváteční období.

Zdroje: Inc, Ramsey, OnlyU, Health Direct

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články