Ukliďte si domácnost. Pomohou pětiminutovky, harmonogram nebo instagram

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Uklid
Zdroj: VGstockstudio / Shutterstock.com

Blíží se Vánoce a s nimi je kromě příjemných událostí spojena i jedna náročná povinnost – vánoční úklid. Dnes vám přinášíme tipy a triky, jak domov uklidit systematicky a bez toho, abyste se zcela zničili. Také vám prozradíme, co musíte uklízet denně a co stačí jednou za čas.

Následující tipy vám pomohou nejen s vánočním úklidem, ale můžete si jimi usnadnit úklid po celý rok.

Vytvořte si harmonogram

Přebíháte z jedné místnosti do druhé, chaoticky uklízíte a není to poznat? Stanovte si harmonogram, podle kterého budete při úklidu postupovat.

Některé místnosti, ačkoliv to neradi slyšíme, je třeba uklízet každý den. Týká se to kuchyně, koupelny a oblasti u vchodových dveří, která je na podzim a v zimě neustále špinavá.

Poté si stanovte týdenní úklidy, při nichž provedete důkladnější úklid všech ploch (kuchyňská linka, poličky, stoly, podlahy), vyluxujete, vyměníte ložní prádlo apod.

Dalším bodem jsou měsíční úklidy, které zahrnují vyklizení a vymytí celé lednice či vyluxování matrací.

A posledním bodem jsou velké úklidy, které se dělají jednou za čas a na které si musíte vyhradit více času. Patří sem mytí všech oken a dveří, vyklizení skříněk, setření prachu na nedostupných místech, odsunutí postelí a vyluxování za nimi apod.

Tyto velké úklidy bývají velmi náročné a často svádějí k prokrastinaci. Existuje na to jedna pomůcka – pětiminutovky.

Pětiminutovky

Stává se vám, že se s velkým nasazením pustíte do rozsáhlého úklidu, ale postupně začnete tak trochu podvádět a nakonec úklid nedoděláte? A pak máte výčitky, ale už se nedokážete dokopat k tomu, abyste uklidili to, co jste nestihli?

Velký úklid je velmi náročný – jak fyzicky, tak psychicky. Je tedy jasné, že nemůžete udělat vše najednou.

Server Úklid pro úklid doporučuje tzv. pětiminutovky. Stanovte si kritické oblasti, které je potřeba co nejdříve uklidit, a na každou si vyčleňte 5 minut.

Jeden den uklidíte jednu poličku ve spíži, druhý den další a takto pokračujete. Co je však důležité, je nastavit si stopky na 5 minut a čas dodržet.

Když si tento čas vyhradíte každý den, budete překvapeni, jak se váš domov začne proměňovat v organizovanou domácnost namísto chaosu.

Sledujte instagram nebo zapojte kamarádku

Vyplatí se také sledovat nějaký účet na instagramu, který se tomuto tématu věnuje, a načerpat zde nějaké tipy a triky. Jedním z nich je například profil Báry Borovské, kterou můžete znát z pořadu Do pořádku.

Pravidelně jsou zde sdíleny informace o tom, jak si zorganizovat domácnost, jak správně a efektivně uklízet nebo se zde dozvíte sezónní tipy.

Výhodou sledování těchto typů instagramů jsou i různé výzvy, kterých se můžete zúčastnit. Následně jste ostatními účastníky motivováni k tomu, abyste je plnili co nejlépe.

Další tip je pak řídit se heslem „ve dvou se to lépe táhne“ a zapojit kamarádku či kamaráda. Každý den budete sdílet, zda jste splnili zadané úkoly v harmonogramu či se vzájemně podpoříte, když se vám zrovna do ničeho nebude chtít.

Server: Úklid pro úklid, Novinky, Prima, Instagram

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články