Historie dánských máslových sušenek sahá až do roku 1100. Upečte si je i vy

od Šárka Cvrkalová
1 minuta čtení
Danske maslove susenky
Zdroj: Shutterstock

V zahraničí jsou dánské máslové sušenky proslulé především kvůli modré kulaté krabici, ve které se vždy prodávaly. Kolem Vánoc se objevují na trhu nejen v Dánsku, ale také ve Spojených státech amerických. Jsou křehké a jemné, přesto ale křupavé. Skvěle chutnají ke kávě i teplému kakau.

Mnoha lidem připomínají dětství, protože se prodávají opravdu už dlouhé roky. Pro samotné Dány jsou vánoční tradicí. Předpokládá se, že první máslové sušenky byly vyrobeny už kolem roku 1100, píše dokonce The Palmier.

Známé po celém světě

Podle webu Inter Goods House of Taste byly sušenky sice známé už dávno předtím, kolem roku 1800 se ale objevily první kamna, díky kterým byla výroba sladkého pečiva velmi zjednodušena. Začala také vznikat první pekařství.

Od té doby se sušenky samozřejmě výrazně změnily, pravdou ale je, že jejich základ zůstává už po dlouhé roky stejný. Jejich máslová chuť je proslavila po celém světě a sehnat se dají v určité podobě i u nás.

Upečte si dánské sušenky doma

Pokud si chcete vychutnat chuť dánských máslových sušenek i vy, nebo chcete hostům ke kávě nabídnout něco speciálního, připravte si je doma. Není na tom vlastně nic komplikovaného.

Potřebovat budete 230 gramů másla pokojové teploty, 100 gramů krystalového cukru, špetku soli, 2 žloutky, 2 lžičky vanilkového extraktu, polévkovou lžíci plnotučného mléka, 260 gramů mouky a cukr na dozdobení.

V míse smíchejte mouku, máslo, mléko, sůl, žloutky a oba cukry. Dejte směs do kuchyňského robotu a zpracovávejte tak dlouho, dokud vám nevznikne hladké těsto. To dejte do zdobícího sáčku, kterým budete následně tvořit sušenky.

Ty pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 15 minut. Potom je nechte vychladnout a obalujte je v krystalovém cukru. Sušenky uchovávejte v chladnějším prostředí, ideálně v ledničce.

Zdroj: Takes Two Eggs, Vice, The Palmier, Inter Goods House of Taste

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články