Díky syrové stravě se budete cítit lépe a kila půjdou dolů. Ani svíčkové se šesti se nemusíte vzdát

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
raw strava
raw strava

Syrová nebo RAW strava byl známá už v devatenáctém století, ale v posledních letech vzrostla na popularitě. Svezla se s vlnou veganství a její příznivci věří, že konzumace převážně syrových potravin je pro lidské zdraví to nejlepší. Má opravdu mnoho výhod a dobře se při jejím dodržování hubne. Jako u všeho ale i zde platí, že všeho s mírou.

Žádné tepelně upravené potraviny

Potravina je považována za syrovou, pokud nebyla nikdy zahřáta na čtyřicet až čtyřicet osm stupňů Celsia. Neměla by být ani jinak průmyslově zpracovaná, ošetřovaná či pasterizovaná.

Už teď je vám asi jasné, že syrová strava je hlavně o čerstvém ovoci a zelenině. Zastánci RAW stravy odsuzují vaření potravin, jelikož poškozuje přírodní enzymy v nich obsažené. Vařením se také snižuje množství vitamínů a živin.

Prim při ní hrají různá smoothie, zeleninové a ovocné šťávy, saláty, oříšky, semínka a klíčky. Mléčné výrobky ani maso se při RAW dietě nekonzumuje, ačkoliv si někdo rád dopřeje i syrového lososa nebo mléko. Existují i tací, co si do jídla přidávají syrové vejce.

Syrová strava vám může pomoci shodit přebytečná kila a celkově se cítit lépe. Někteří popisují přímo návaly energie a celkové zlepšení zdraví a kondice. Tento způsob stravování je navíc velmi šetrný k naší planetě a nezanechává tak velkou uhlíkovou stopu.

Vyváženost zdravé vařené a syrové stravy

Pokud se vám líbí základní myšlenky tohoto životního stylu, ale nechcete se vzdát těstovin nebo svíčkové se šesti, i tak můžete tuto dietu dodržovat.

Odborníci dokonce vyváženost zdravé vařené a syrové stravy doporučují jako ideální a udržitelný způsob. Dbejte na to, aby se převážná část vašeho jídelníčku skládala z čerstvých a zdravých surovin.

Nemusíte se vzdávat ani luštěnin, ale ty bude třeba předem namočit nebo nechat vyklíčit. Ovoce si můžete dát i sušené, oříšky nejlépe nepražené a nesolené, případně si můžete ovoce pokapat třeba mandlovým máslem.

Povolené oleje jsou jen ty za studena lisované, takže vaším pomocníkem bude panenský olivový nebo kokosový.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články