Co se opravdu děje s vaším tělem, když zíráte celý den do telefonu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
telefon
telefon

Dnes už snad neexistuje člověk, který by neměl po ruce mobilní telefon, kamkoli se hne. Používáme ho ke kontaktu s blízkými, k vyhledávání informací, k zábavě i ke studiím. Aniž bychom si to uvědomovali, máme chytrou krabičku v ruce téměř neustále, což může mít vliv na naše zdraví. A pokud si myslíte, že je to jen obyčejné strašení a snaha snížit vaši závislost, mýlíte se.

Unavené oční svaly

Asi nejvíce trpí oči, a to především u těch, kteří dlouho do noci milují chatování se svými přáteli.

Obrazovka telefonu totiž vyzařuje nebezpečné množství modrého světla, které naše oči unavuje.

Trpí navíc nejen oko samotné, ale i svaly jím pohybující. Ke každému pohybu oka je totiž zapotřebí celkem šest svalů.

Podle odborníků můžete ale únavu očí jednoduše snížit použitím pravidla 20/20/20.

To znamená se každý dvacet minut alespoň na dvacet sekund dívat jinam než na obrazovku, ideálně na něco, co je alespoň dvacet stop daleko. To dopovídá zhruba šesti metrům.

Text neck

Tento výraz pocházející z angličtiny se používá pro bolest krku zapříčiněnou přílišným zíráním do telefonu.

Ať už sedíte, ležíte nebo používáte telefon za chůze, vaše hlava není nikdy v přirozené poloze.

Z toho vznikají za krkem bolesti svalů, kterých vás zbaví jedině masáž a pár dní odpočinku od věčného zírání do telefonu.
Stejně tak vás ale mohou bolet i ramena a zápěstí.

Co je jedním z nejčastějších problémů, je bolest a zatuhlost palce, který používáme k psaní zpráv, a kterým vlastně provádíme nejvíce úkonů, aniž bychom si to uvědomovali.

Psychické problémy

S používáním telefonu se pojí i mnoho dalších problémů, které nemusí být tak běžné, ale přesto je dokázáno, že se dějí právě kvůli tomu.

Během textování s přáteli a procházení webů dochází například k nižšímu okysličování mozku, což má celkový vliv na vaše přemýšlení.

To vede ke konstantní únavě a špatnému spánku, který může zase způsobovat další problémy.

Nejen kvůli tomu, ale i kvůli často falešným informacím z webů, které mají na náš mozek špatný vliv, může dojít až k depresím.

V krajních případech dokonce vědci a lékaři hovoří o tom, že může nadměrné používání mobilního telefonu vést k nočním můrám, halucinacím či diagnostice ADHD v pubertálním věku.

Všem těmto příznakům se dá ale předejít. Pokud budete mobilní telefon používat přiměřeně a uděláte si dostatek času na kontakt s realitou, s přáteli a bez připojení k internetu, můžete si být jisti, že bude telefon přínosem, nikoli tím, co vám ublíží.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články