Střihoruký Edward se na natáčení zasnoubil. Bouřlivý románek však měl pěkně hořkou pachuť

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
strihoruky edward
strihoruky edward

V prosinci uplyne už třicet let od uvedení filmu Tima Burtona Střihoruký Edward do kin. Příběh oduševnělého chlapce, který má místo rukou nůžky ostré jako břitva a snaží se nalézt sám sebe, má značné autobiografické rysy. Také nastartoval nejednu kariéru a dlouholeté přátelství a zpečetil milostný vztah.

Film Střihoruký Edward je zhmotnění Burtonova odcizení a izolace od předměstské mládeže, s níž si nerozuměl. Vyrůstal totiž přesně v takovém prostředí v Kalifornii.

Na začátku byla kresba, která Johnnyho Deppa úplně pohltila

Burton je kromě svého režijního nadání znám také pro své umělecké vlohy. Kreslení se mu stalo terapií. A právě Střihoruký Edward je jednou z postav, kterou si načrtl na papír.

Když s těmito obrázky přišel za Johnnym Deppem, který měl Střihorukého Edwarda zhmotnit pro filmové plátno, jeho protagonista strnul.

„Samozřejmě jsem četl i scénář, ale Timovy kresby řekly všechno. Okamžitě jsem té postavě propadl, dostala se mi pod kůži,“ nechal se slyšet Depp. Dokonce prý po dočtení scénáře plakal. Tak moc Edwardovi rozuměl.

Nutno dodat, že herec v celém snímku řekne pouze sto šedesát devět slov, takže musel tušit, že Edwardův charakter půjde daleko za hranici mluvených replik.

Do role se vžil natolik, že během natáčení v těsném koženém kostýmu odmítl cokoliv, co by ho jen trochu mohlo ochladit, a tak se později stejně vlivem šíleného horka zhroutil.

Jenže Depp roli nešťastníka s nůžkami místo prstů ani nemusel dostat. Burton totiž uvažoval o jménech, která byla v tu dobu sázkou na jistotu.

Tom Cruise jako Střihoruký Edward?

Patřil mezi ně Tom Hanks, Tom Cruise, Jim Carrey, Robert Downey Jr. či John Cusack. S Deppem se Burton setkal až na doporučení, aniž by viděl jeho výkon v seriálu 21 Jump Street.

To Winona Ryder, do níž se Edward ve filmu zamiluje, si rolí roztleskávačky Kim vůbec nebyla jistá. A to i přesto, že kvůli ní odmítla nabídku objevit se v třetím pokračování Kmotra.

Přiznala, že blonďatá Kim byla v rozporu s jejím vlastním charakterem a také s postavou Lydie Deetz, kterou si zahrála v předchozím Burtonově snímku Beetlejuice.

Režisér jí však tuto roli nabídl přesně z toho důvodu, že byl zvědavý, jak si poradí se vcítěním do normální holky z předměstí.

Představitelé hlavních postav spolu randili. Zasnoubili se na place

Kdo byl ale z jejího angažování nadšený, byl samotný Depp. S mladou herečkou totiž randil a během natáčení se zasnoubili.

Depp si nechal dokonce vytetovat její jméno, nicméně jejich vztah se po třech letech rozpadl.

Ryder upadla do depresí a jednou usnula s cigaretou v ruce, což způsobilo požár.

Na konci roku 2001 byla dokonce zadržena za krádež v obchodě pod vlivem léků.

Teď má po svém boku už devět let stálého partnera a o Deppovi mluví jen hezky i přes jeho eskapády a soudní tahanice s kolegyní Amber Heard.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články