NÁZOR: Jana Černochová: Držte mě, nebo odejdu z OSN. Co takto odejít z ministerstva?

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jana Cernochova
Zdroj: Profimedia

Organizace spojených národů neboli OSN. Všichni máme nějaké povědomí o tom, co to je a že je Česká republika členem. Nikdo však pořádně neví, jaké výhody pro nás z tohoto členství plynou. Ale nemusíte se za to stydět, neví to dokonce ani ministryně obrany Jana Černochová, která by hned z OSN odešla. Já bych navrhovala jiný odchod.

Následující text je názorem autorky. 

Chartu OSN podepsal 26. června 1945 československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Česká republika tak patří mezi 51 zakládajících členů.

Co všechno znamená OSN

Uděláme si krátký přehled o tom, co je to OSN. Jedná se o jedinou mezinárodní mezivládní organizaci, která v současné době existuje.

„Členství v OSN a jejích volených orgánech a ujednáních umožňuje České republice aktivně prosazovat její politické a ekonomické zájmy, prezentovat, sbližovat či koordinovat její postoje vůči ostatním zemím z reprezentativního fóra a posilovat mezinárodní prestiž země,“ píše se na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pokud bychom tento popis převedli do praxe, tak OSN se dlouhodobě osvědčuje při humanitárních katastrofách. Součástí OSN je pak například UNICEF, na což upozornil Zdeněk Hřib.

„Jen pro úplnost dodávám, že vystoupením ČR z OSN by Praha nejspíš přišla o status UNESCO a taky o těch 333 mil. Kč od UNICEF, které loni vyjednali moji poradci na pomoc se zvládnutím ukrajinské uprchlické krize,“ uvedl na sociálních sítích.

Zdůraznil tak ještě další detail, a tedy finance na české památky patřící právě pod UNESCO.

Držte mě, nebo odejdu z OSN

Jenže OSN se rozhodlo vyzvat k humanitárnímu příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. A naše ministryně obrany se jala povinnosti bránit a napsala impulsivní příspěvek na svůj twitter.

„Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá Česko v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme,“ hřímala.

Že paní ministryně svému resortu moc nerozumí, to už jí tak nějak všichni odpouštějí. Že občas vypustí nějakou větu, kterou pak vysvětluje, to už je také běžné.

Ale tady více než přestřelila. Aniž by se seznámila s bližším kontextem, což se od ní jako od ministryně očekává, spokojila se s titulkem.

To si mohou dovolit běžní občané, tedy přečíst si jen titulek a udělat si názor. Od ministryně se očekává hloubková analýza. No dobře, od některých se to neočekává, ale na to si přece platí poradce, že?

Ano, odejděte

Tomáš Břínek alias TMBK k celému tomuto humbuku vytvořil úžasnou koláž, ve které použil hlášku a fotku ze Slunce, seno a pár facek.

A vzhledem k jednání paní ministryně použil trefně i postavu staré Škopkové.

„Jsem rád, že máme za ministryni obrany někoho, kdo je emotivní, impulzivní a nechce pracovat na tom, aby přesvědčila ostatní státy o svém názoru. Radši zmizet a fňukat. Měli by ji vyhodit, jestli neví, že se nám OSN hodí alespoň na takhle základní úrovni, tak toho nejspíš neví moc celkově…,“ zněl jeden z komentářů pod tímto příspěvkem.

A já nemohu než souhlasit. Paní ministryně by měla nejdříve vyslechnout názory odborníků, a teprve poté mluvit. Nebo ať raději nemluví vůbec.

Zdroje: MZV ČR, Twitter Hřib, Twitter Černochová, Instagram

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články