Samotáři: Dnes byste Vesnu nepoznali. Už nekouří marihuanu a je z ní šmrncovní žena

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Česká televize

Původem makedonská herečka Labina Mitevska se do mysli Čechů zapsala především rolí Vesny ve filmu Samotáři. Její kariéra se ale rozjela mnohem dříve, a dokonce za sebou v době natáčení kultovního českého snímku měla nominaci na Oscara. Jak dnes vypadá a kde se usadila?

Labina Mitevska se narodila v roce 1975 v makedonském hlavním městě Skopje do umělecky založené rodiny. Už jako malá tak měla kladný vztah k umění a herectví ji fascinovalo.

Dokonce natolik, že se často chodila dívat na místa, kde se filmy natáčely, a právě tam si jí také všimli.

Hned první role byla úspěšná, film byl nominován na Oscara

První roli dostala v roce 1994 ve filmu Před deštěm. Zahrála si zde makedonsko-albánskou dívku Zamiru. Film byl nominován na Oscara a v Benátkách získal Zlatého lva. Labině se změnil život.

Ze dne na den spadla do světa šoubyznysu a začala pochybovat, jestli se jí v něm vlastně líbí. Rozhodla se proto studovat dva obory. Herectví v USA a Dánsku a archeologii v Makedonii. Chtěla mít dvě práce, aby si mohla role vybírat podle toho, jak se jí líbí.

Na německém festivalu, kde seděla v porotě, se poprvé setkala s filmem Petra Zelenky Knoflíkáři. Do jeho tvorby se zamilovala. Když ji později přišla nabídka na roli Vesny ve snímku Samotáři, tak neváhala.

Kvůli roli Vesny se musela naučit česky

Příběh sedmi lidí, kteří v několika dnech prožívají různé události ovlivňující jejich životy, je plný dnes zvučných hereckých jmen.

Casting na obsazení hlavních rolí probíhal dlouhé čtyři měsíce. Jiří Macháček, který hrál volnomyšlenkářského Jakuba, byl pro autenticitu pod vlivem drog nejen ve filmu. Snímek se těšil velké oblibě nejen v Česku.

Zdroj: Maximilian Bühn / CC BY-SA

Na Slovensku jeho premiéru v rámci Febiofestu vidělo deset tisíc lidí a po premiéře v Polsku jedna cestovní kancelář pořádala zájezd do lokací, kde se film natáčel.

Kompletní dějová linie Vesny se do filmu bohužel nevešla, ale i tak si tuto makedonskou herečku pamatujeme z frází o tom, jak je čeština zlá.

Ve skutečnosti pro ni ale tak zlá nebyla, naučila se ji poměrně bez problémů. Mnohem větší výzva pro ni byla například němčina.

Světoběžnice se nakonec vrátila do rodné země

Labina Mitevska koncem září oslaví své pětačtyřicáté narozeniny a mladou nevinnou Vesnu už byste v ní nenašli.

Zralá šmrncovní žena se po letech strávených různě po světě vrátila do Makedonie, porodila dceru Vegu a snaží se jí věnovat co nejvíce času.

Se svými sourozenci vytvořila filmovou společnost, kde působí jako producentka. Rodinné debaty bývají, jak už to u jižanských národů bývá, bouřlivější, ale jsou rádi, že si můžou říci vše bez obalu.

Autor: Karolína Stoczková

Související články