Povodeň v roce 2002 stála Čechy mnohé. Symbolem jedné z nejhorších přírodních katastrof moderní doby se stal lachtan Gaston

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
lachtan gaston
lachtan gaston

Povodně nejsou během jarních měsíců, kdy přichází obleva, a navíc časté deště a bouřky, ničím výjimečným. Často pokračují i během léta, kdy jsou lijáky v doprovodu silného větru po dusných dnech ještě silnější. I malé deště dovedou nadělat velké problémy. V roce 2002 ale zasáhly Česko letní povodně, na které někteří obyvatelé naší republiky jen tak nezapomenou. Srpen se tehdy stal pro mnoho domácností tragickým.

Vltava a Labe zuřily nejvíc. Ohře a Dyje se přidaly později

Vše to začalo už 6. srpna 2002, kdy po několika dnech neúnosného dusna přišel konečně déšť. Lidé se možná z počátku radovali, protože bylo potřeba zalít přírodu a ochladit vzduch. Jenomže po dvou dnech nepřetržitých lijáků nastala katastrofa.

Do 8. srpna byly naplněny břehy všech západočeských řek. O den později se především na jihu začaly některé menší řeky vylévat a zaplavovat první ulice a sklepy.

Situace se začala uklidňovat a zdálo se, že je po všem. Bohužel 11. a 12. srpna začalo vše nanovo. Týden v kuse pršelo a silné větry navíc zesilovaly efekt studeného počasí. V tomto týdnu se většina řek vylila, zaplavila domácnosti a zničila velkou část majetku mnoha lidí.

Nejprve se rozvodnila řeka Vltava a hned za ní začalo vše kolem sebe ničit i Labe. Další řeky jako Ohře a Dyje se přidaly o pár dní později a veškeré menší říčky je následovaly.

Povodně přišly v několika vlnách

Nakonec i pauza mezi dlouhými dešti zapříčinila ničivou sílu vodní katastrofy. Povodeň totiž oficiálně začala už 7. srpna, ale nejničivější sílu měla v týdnu od 12. do 18. srpna 2002.

V první vlně řeky zaplavily jen menší část domácností. Poté, co deště ustaly, voda neměla dostatek času na to, aby se vsákla. Vlhká půda tak vytvořila ideální podmínky novým dešťům pro jejich ničivou sílu.

Ve chvíli, kdy začala po pár dnech znovu pršet, v podstatě nikdo nebyl v bezpečí. 12. srpna v jednu hodinu odpoledne byl v Jihočeském kraji dokonce vyhlášen stav nejvyššího nebezpečí. Následovala podobná opatření i na dalších územích.

Lachtan Gaston se stal symbolem povodní

Aby byl smutný příběh ještě smutnější, povodně zničily nejen majetek mnoha lidem, ale život stály také lachtana Gastona. Tento samec žil v pražské ZOO od roku 1991. Povodně ho ale z jeho domova vyplavily a odnesly ho po Vltavě a Labi až do Německa.

Ačkoli tu bylo zvíře odchyceno, bohužel vyčerpáním po několika dnech uhynulo. Gaston se tak stal symbolem a připomínkou přírodní katastrofy a v místě jeho původního vodního výběhu je dodnes k vidění lachtaní pomník.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články