Ostře sledované vlaky: Orazítkované pozadí Zdeničky zná celý svět. Po 54 letech se změnila k nepoznání

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ostre sledovane vlaky
Ostre sledovane vlaky

Stala se slavnou díky svému bezchybnému pozadí, které ve filmu Ostře sledované vlaky razítkoval Josef Somr. Jitka Zelenohorská, dříve Bendová, měla díky roli Zdeničky našlápnuto stát se filmovou hvězdou a byla snem mnoha mužů.

Její krása brala dech už v mládí. Herečka Jitka Zelenohorská se narodila v roce 1946 a od dětství ji to táhlo k herectví. Pocházela z uměleckého prostředí, zpívala v Kühnově dětském sboru a účinkovala nejen v rozhlase, ale i v Národním divadle.

Během šedesátých let se stala jednou z nejobsazovanějších hereček mladé generace a byla snem mnoha mužů. Jedním z nich byl i Waldemar Matuška, kterého potkala v divadle.

Ve společném bytě s rodiči

Zpěvák Waldemar Matuška byl o patnáct let starší. Přestože jako muž se jí líbil, říkala si, že věkový rozdíl je moc velký.

Zelenohorská byla v té době ve čtvrtém ročníku a Matuška jí začal nadbíhat. Jednou na ni třeba čekal před školou a zamilovaná herečka kvůli němu začala chodit za školu. Učaroval jí svým charisma a výřečností.

Randili spolu tři čtvrtě roku a bydleli společně v bytě s jejími rodiči a bratry. Herečka často přicházela pozdě z divadla, a tak spolu dvojice seděla do rána v koupelně, kde si povídali.

Občas prý dokonce pouštěli vodu, aby je nebylo slyšet. Rodiče si na něj postupem času zvykli, přestože Matuška v té době neměl moc peněz. Veškeré finance padly na jeho otce, který byl slepý a byl v ústavu.

Zdroj: Profimedia

Vyměnil zámky v bytě

Když bylo Zelenohorské osmnáct let, přestěhovali se do společného bytu na Václavském náměstí. Byli mediální dvojící, ona šla z filmu do filmu, on byl na vrcholu popularity. Žili spolu pět let, ale pak do jeho života přišla Olga Blechová, která se později stala Matuškovou ženou.

Jejich vztah skončil ve chvíli, kdy Matuška vyměnil zámek od bytu a od té doby se viděli už jen jednou. Na společenské akci je potkala, ale Olga Blechová rozhodla, že odejdou, a Matuška nic neřekl a odešel. Zelenohorská pak nešla ani na jeho pohřeb v roce 2009.

Dokonalé pozadí, které zná celý svět

Jitka Zelenohorská se proslavila nejen vztahem s Matuškou, ale také filmem Ostře sledované vlaky a scénou, ve které jí Josef Somr coby výpravčí Hubička razítkuje pozadí. Snímek Jiřího Menzela získal v roce 1968 Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Zelenohorskou tak poznal celý svět. Šla z role do role, natočila ještě například Kdo chce zabít Jessii? či Ukradenou vzducholoď.

Jenže s novými poměry v roce 1968 se změnil i svět Zelenohorské. Protože hrála v Menzelově zakázaných filmech, stala se nepohodlnou a od začátku 70. let se objevovala už jen v epizodních rolích.

Sama herečka ale pokles své slávy brala s nadhledem a svou filmovou kariéru ukončila v roce 1985 ve filmu Hledám dům holubí.

Herečka se poté odstěhovala do Berlína, kde pracovala jako prodavačka. Berlín dnes střídá s pražskými Vinohrady a na svá filmová léta vzpomíná s nadhledem a bez známek sebelítosti.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články