Oblíbené postavičky Jů a Hele oslavily 40 let. Málokdo však ví, kdo se skrývá za jejich hlasy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ju a Hele
Ju a Hele

Tisíce dětí si zamilovaly postavičky Jů a Hele, které od začátku osmdesátých let každé nedělní ráno přináší zábavu prostřednictvím televizních obrazovek. Letos dvojice oslavila neskutečných čtyřicet let a populární je stejně jako na začátku.

Pořad Studio Kamarád se začal vysílat poprvé v roce 1980 a jen málokdo tušil, že populární postavičky Jů a Hele, které programem provází, se dočkají čtyřicátých narozenin. Všechny děti znají větu „Ahoj kamarádi, máme vás rádi.“ Když herec Jiří Lábus kývl na nabídku namlouvat zelenou postavičku Jů, netušil, že s ním bude navždy spojená.

Lábus netušil, do čeho jde

Sám Lábus na tu dobu vzpomíná velmi rád. Zrovna hrál prince v pohádce Princové jsou na draka, když za ním přišla paní z dětského vysílání v České televizi s tím, že se chystá nové dětské pásmo.

Provázet jím měli dva plyšáci a on dostal nabídku namlouvat jednoho z nich.

Hlas Jiřího Lábuse znají děti i dospělí a on sám přiznává, že netušil, že mu postava Jů zůstane po dlouhých čtyřicet let. Sám ale dodává, že je za takovou možnost rád.

Hele málem namlouval někdo jiný

Nejinak to má i představitel hnědého Hele, herec Ota Jirák. Podle něj jsou postavičky chytře vymyšlené a k dětem mají blízko. Sám přiznává, že když po natáčení prvních dílů přišel domů, automaticky mluvil jako on.

Zdroj: Profimedia

Zajímavé je, že Jirák se Hele málem nestal. Byl sice osloven jako první, ale v té době nemohl. Proto tvůrci oslovili Milana Nedělu. Ten ale po pár dílech musel do nemocnice, a tak byl Jirák osloven podruhé. To už mohl a od té doby je s chlupatým kamarádem neodmyslitelně spjat.

Studio se vysílalo i po revoluci

Pořad se ve vysílání objevoval pod různými názvy i po revoluci. Ke svému původnímu názvu se vrátil před devíti lety a dnes jej diváci mohou naladit v neděli ráno. Kromě Studia Kamarád jej dětští diváci znali třeba pod názvy Studio Rosa, Pohádková půda či Hřiště 7.

V době svého vzniku bylo Studio Kamarád přelomovým pořadem a prvním, který byl věnován čistě dětem. Malé diváky zapojoval přímo do svého programu a děti v něm mohly vidět situace, které běžně zažívaly ve svých životech.

I dnes se snaží postavičky Jů a Hele oslovovat současnou generaci dětí a být neustále aktuální. To s sebou nese i změnu jazyka, témat a vystupování.

Studio Kamarád s plyšáky Jů a Hele letos slaví čtyřicet let, není to však jediný pořad, který se dočká oslav. Již padesát let se vysílá Večerníček.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články