Bojovala s běsnícími chuligány a Daniel Landa ji málem vyhodil z vlaku. Průvodčí se změnila v extravagantní dámu

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Česká televize

Drsný film Proč? z prostředí fotbalových chuligánů s hvězdným obsazením byl inspirován skutečnou událostí. Surovost výtržníků je promítnuta do mnoha scén a v jedné z nich se ocitla i známá slovenská spisovatelka a herečka Milka Zimková.

Film z roku 1987 natočil režisér Karel Smyczek ve spolupráci se scénáristou Radkem Johnem a obsadil do něj velkou spoustu dnes známých herců. Vedle Daniela Landy se ve filmu objevuje také Jiří Langmajer nebo Martin Dejdar.

Jako průvodčí s běsnícím davem nic nezmohla

Snímek je inspirován skutečnou událostí, která se odehrála v srpnu roku 1985, kdy fotbaloví fanoušci Sparty jedou vlakem na utkání s Banskou Bystricí. Po cestě dojde k davové psychóze a chuligáni začnou demolovat vlak.

Režisér Karel Smyczek dokonce pro autenticitu kontaktoval reálné chuligány a přizval je na natáčení, které probíhalo v noci na železničním okruhu ČSD u Cerhenic během jedné noci.

S běsnícím davem demolující vlak nic nezmohla ani průvodčí, kterou ztvárnila právě slovenská herečka Milka Zimková.

Během cesty zažije doslova peklo, protože v jeden moment ji málem vyhodí z vlaku chuligán v podání Daniela Landy.

Zdroj: Osobní archiv Milky Zimkové

Dnes devětašedesátiletá herečka a spisovatelka se narodila v Okružné na Slovensku. V roce 1973 dokončila studium DAMU v Bratislavě a na rok nastoupila do angažmá v trnavském divadle.

Kolektivní divadlo ji ale nenadchlo, a proto se začala věnovat monodramatům, které si navíc sama píše.

Její povídky byly zfilmovány, sama si v nich i zahrála. Dnes žije v ústraní

Její spisovatelskou prvotinou byla v roce 1980 série povídek Pásla kone na betóne, která vyšla i v češtině.

Zvláštní spojení v názvu má symbolizovat situaci, kdy měl člověk na dosah štěstí, ale v okamžiku jej ztratil.

Povídky psané v typickém východoslovenském nářečí pojednávající o životě matky a dcery na slovenském venkově byly později zfilmovány a Milka Zimková v nich ztvárnila roli Johany Ovšeny, což je její nejznámější role.

V českých filmech se zapsala hlavně jako průvodčí ve filmu Proč? a poté o necelých dvacet let později ve filmu Modrý kámen, jehož tématem byly komplikované vztahy národnostních menšin s majoritní českou společností.

Dnes žije spíše v ústraní a věnuje se psaní. Veškerá svá díla píše klasicky tužkou na papír. Pokud byste ale někdy ve vlaku potkali ženu s růžovým kufrem, výrazným kloboukem a dlouhou sukní, bude to s největší pravděpodobností právě Milka Zimková.

Autor: Karolína Stoczková

Související články