Potravinová pyramida je zastaralá a nebezpečná. Řiďte se raději zdravým talířem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Potravinova pyramida
Zdroj: Mykola Komarovskyy / Shutterstock.com

Jeden čas byla potravinová pyramida velice populární a kdykoliv se řešil jídelníček, byla u toho právě pyramida. Nyní se tiše vytratila a důvodem není skutečnost, že se na ni zapomnělo, ale zjistilo se, že tak úplně zdravá není.

Pyramida byla vytvořena v roce 1992 a základní struktura pyramidy je taková, že zrna jako chléb, cereálie, rýže a těstoviny jsou na dně. Další vrstva je ovoce a zelenina, navrch je maso a úplně nahoře sladkosti, tuky a oleje.

Pyramida je nebezpečná

Potravinová pyramida dle serveru Nutrition Diagnostic podporuje stravu s vysokým obsahem cukrů (sacharidů) a nízkým obsahem zdravých tuků.

Představa, že chléb, cereálie, obiloviny, rýže a těstoviny by měly tvořit základ vašeho jídelníčku, je dle výše zmíněného serveru více než směšná a navíc nebezpečná.

Důvodem je právě zmíněné složení, které je receptem na špatnou výživu a špatná výživa je recept na podvýživu. Podvýživa pak vede k nedostatku minerálů a nerovnováze v chemii těla, což se nakonec projeví chronickým onemocněním.

Důkazem, že potravinová pyramida nefunguje, má být fakt, že ačkoliv se dlouhodobě používá, výskyt nemocí souvisejících se stravou se v populaci zvýšil.

Vznikla kvůli korupci?

Proč by však pyramida byla takto propagována, kdyby ve skutečnosti byla nebezpečná? Důvodem má být skutečnost, že potravinářský průmysl je plný korupce.

V 60. letech cukrovarnický průmysl financoval výzkum, který označil tuk za primární katalyzátor srdečních chorob. Organizace Heart Foundation pak na základě toho vytvořila přehled zdravých potravin.

Problémem však byly finance, a proto přispěchal McDonald’s a věnoval 300 000 dolarů na fungování nadace. Ta mu výměnou za to dala ochranou známku na hamburgery s tím, že jsou zdravé.

Tímto způsobem se tak dle některých měla tvořit pyramida. Jiní však zastávají názor, že pyramida je jen zastaralá a neodpovídá novým vědeckým faktům, které v době její tvorby nebyla známé.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený PharmDr. Margit Slimáková (@margit.cz)

Přivítejte zdravý talíř

Nově se tedy u výživových poradců můžete setkat s pojmem zdravý talíř, který má odpovídat novým vědeckým poznatkům.

Dle tohoto talíře má zelenina tvořit nejméně čtvrtinu příjmu potravin, ovoce pak tvoří druhou čtvrtinu talíře.

Druhá polovina talíře je tvořena bílkovinami a polysacharidy. Talíř ale rozlišuje ty zdravé od těch nevhodných, jakými jsou například polotovary.

Uprostřed talíře se nachází důležitá složka ve formě olejů a tuků, jejichž zdrojem jsou ideálně ořechy, avokádo či ryby. Na závěr je pak zdravý talíř doplněn neslazenými tekutinami.

Zdroj: Nutrition Diagnostic, Mashed, Margit, Instagram

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články