Pomerančovou slupku určitě nevyhazujte! Má ještě mnoho využití

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pomeranc
pomeranc

Hlídat si imunitu je dobré v každém ročním období. Díky vysokému obsahu vitamínu C jsou pomeranče a obecně citrusové plody velmi oblíbeným přírodním lékem. Pomerančovou kůru bez rozmyšlení vyhazujeme do koše, napadlo vás ale, že pro ni existují i jiná uplatnění?


Pomeranče konzumujeme přímo, lisujeme z nich džus, přidáváme je do koláčů, nebo si na nich pečeme kachnu. Pomeranče patří mezi oblíbené jižní ovoce. Když k tomu navíc přičtete všechna možná využití pro jejich slupku, zjistíte, že tohle ovoce se opravdu vyplatí.

Levný, ale účinný osvěžovač vzduchu

Kupujete drahé osvěžovače vzduchu, které rychle vyprchají a navíc ani nevoní tolik, jak sliboval jejich popis? Vyrobte si vlastní  z pomerančové kůry. Tu povařte společně s tyčinkou skořice a citronovou šťávou ve vodě, nechte vychladnout
a vzniklý roztok nalijte do rozprašovače. Používejte podle potřeby a vzduch ve vaší domácnosti bude stále svěží a čistý.

Provoní skříně, zbaví pachu v lednici

Někteří z nás si dávají do šuplíku mezi ponožky tuhé mýdlo. Pomerančová kůra však mnohem lépe vstřebává všechny nepříjemné pachy. Dejte ji kousek mezi své oblečení a při otevření skříně vás vždy ovane příjemně voňavý vzduch. Pokud menší kousky zavážete do látkového pytlíčku, snadno ji zavěsíte i mezi bundy či košile. Díky svým absorpčním složkám je naopak skvělým pohlcovačem nepříjemného zápachu z lednice.  Stejně tak ji můžete vložit do bot, které jsou náchylné na nejrůznější pachy.

Repelent na mravence!

Pomerančová kůra odpuzuje hmyz. Pokud vás trápí mravenci, rozmixujte kůru v mixéru s trochou vody a rozprašovačem ji nastříkejte na cestičky, kterými mravenci lezou. V létě je vhodné na mísy s ovocem či jakýmkoliv jiným jídlem, přidat slupky z pomeranče. Žádná moucha už si nedovolí na vašem pokrmu přistát.

Vyléčí i akné

Pokud vás trápí problémy s citlivou pletí či pupínky, vytvořte si z pomerančové kůry pleťovou masku. Slupka obsahuje přírodní oleje, které skvěle fungují proti nejrůznějším vyrážkám. Nastrouhejte pečlivě omytou čerstvou pomerančovou kůru a s trochou vody ji promíchejte v jemné těsto. To po nanesení na tvář nechte půl hodinky účinkovat a poté opláchněte obličej vodou.

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články