Kousání nehtů: Zlozvyk, který je ve skutečnosti pro vaše tělo v mnoha ohledech prospěšný

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kousani nehtu
Zdroj: Shutterstock

Kousání nehtů je zlozvyk, který je jedním z nejrozšířenějších po celém světě. Mnoho lidí ho svým dětem a blízkým zakazuje nejen proto, že vypadá hloupě, když máte neustále ruce v puse, nebo proto, že vaše nehty jsou pak nevzhledné. Ale také proto, že je to nehygienické a pro tělo nevhodné. Nebo ne?

Existuje celá řada babských rad, které vám mají poradit, jak se zbavit kousání nehtů. Jenomže ne vždy fungují průhledné laky na nehty nebo namáčení nehtů do chilli či pepře.

Hodně lidí zkouší také léčbu motivací. „Pokud si nebudeš kousat nehty, můžeš být na počítači o hodinu déle.“ Jenomže ani to často nezabírá, a většina lidí si tak zlozvyk nese z dětství do dospělosti.

Zlepšení imunity

Většina lidí si myslí, že kousání nehtů do našeho těla přenáší bacily a vystavuje nás nebezpečí. Ve skutečnosti je to tak jen částečně. Je pravdou, že nehty máme mnohdy špinavé a plné bakterií a do těla se tak při jejich kousání dostávají škodliviny.

Obvykle je to ale pouze v takovém množství, aby si proti nim tělo zvládlo vytvořit protilátky a bránit se jim. A tím pádem později, když na naše tělo tento tip virů či bakterií zaútočí, dokážeme se bránit.

V podstatě je to velmi podobné očkování proti chřipce. Při tom jsou do našeho těla vstříknuty chemicky látky, proti kterým se tělo naučí bránit, a v případě, že se pak objeví chřipková epidemie, dokážeme s ní bojovat.

Snížení stresu

Podle psycholožky Amy Standen, jak píše news.com.au, je kousání nehtů považováno za akt takzvané patologické péče, který pomáhá tělu uvolnit stres. Podle všeho jde o velkou podobnost s nemocí OCD.

Jenomže zatímco lidé s obsedantně kompulzivní poruchou dělají věci zcela bez důvodů (například pětkrát zkontrolují zamčené dveře nebo si po jídle čtyřikrát umyjí ruce), lidé kousající si nehty to mohou často dělat kvůli něčemu konkrétnímu a také z toho získávat uspokojení a uvolnění.

Rozhovor s psychiatričkou Carol Mathews objasnil, že kousání nehtů je často věc, kterou ve stresu dělají lidé, aby se nějakým způsobem odměnili. Podobně jako kuřáci, když projdou něčím složitým, musí si ihned zapálit.

Nejlepší „kousači“

Doktorka Maura Massler k problematice ještě dodává, že je prokázáno, že lidé, kteří si koušou nehty, projevují svůj stres a strach, nenechávají si ho pro sebe a v mnoha ohledech jsou proto efektivnější než ostatní.

Dokazují to například již výzkumy z druhé světové války, během které klidní piloti nikdy nebyli těmi nejlepšími, ale za opravdové hrdiny byli považováni nervózní muži, kteří se uklidňovali kousáním nehtů.

Ke kousání nehtů se přiznaly i celebrity

Kousání nehtů je zlozvykem, který se objevuje mezi všemi věkovými skupinami a nevyhýbá se ani některým celebritám. Pár se jich dokonce přiznalo, že se ho už delší dobu snaží zbavit, ale především před výstupem na jeviště či před kamery to zkrátka nejde.

Mezi tyto provinilce patří například Tom Cruise, Elijah Wood, Britney Spears nebo Phil Collins. Pokud si koušete nehty vy nebo někdo ve vašem okolí, stále to sice není nic, čím by se měl člověk chlubit, pamatujte ale, že někdy to lidé zkrátka považují za příliš velkou vědu, i když vlastně o nic nejde.

Zdroj: mayoclinic.org, healthline.com, news.com.a
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články