Co se stane, když nespíme. Párkrát to přežijeme, ale výhledově si zaděláváme na obrovské problémy

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
nespavost
nespavost

Žijeme v době, kdy na vás ze všech stran útočí stres. V práci je vyvíjen tlak na váš výkon, po ní máte zařizování, doma vás čeká úklid a starost o domácnost. Času na relax není mnoho, a tak vysedáváte do noci u televize, abyste z toho dne aspoň něco měli. Chodíte spát pozdě, v noci vás budí vlastní myšlenky a vstáváte zase brzo. Poznáváte se? Změňte to, než se to podepíše na vašem zdraví.

Spánkový deficit je aktuálním problémem západního světa. Přitom když jsme hezky odpočatí, máme více energie a více toho zvládneme. Celkově jsme zdravější a cítíme se lépe. To víme všichni, je to zkrátka přirozené.

Jenže bývá čím dál tím těžší nasoukat všechny povinnosti do jednoho dne a chodit do postele včas s čistou hlavou a spokojeným pocitem, že jste všechno hezky stihli.

Obecně se doporučuje spát kolem osmi hodin denně, přesné rozmezí záleží na věku. Ne vždy je to ale možné. Co se tedy přihodí vašemu tělu, když mu v noci nedopřejete pořádný odpočinek?

Po probdělé noci se tělo zregeneruje. Problém nastává při dlouhodobém nedostatku spánku

Tým norských neurologů zjistil, že nedostatek odpočinku může pozměnit bílou hmotu mozkovou, a dokonce narušovat naše geny.

Lidské tělo má však přirozenou schopnost regenerace při dalším kvalitním spánku či relaxu. Problém je v chronické nespavosti, jež může mít dlouhodobé účinky.

Kvalitní spánek je přímo spojený s imunitním systémem člověka. Když nespíme, mnohem hůře se brání proti nemocem.

Nedostatek spánku rovněž nepříznivě ovlivňuje naše rozhodování a těžko se nám přemýšlí. Obzvlášť u školáků, studentů a u mnoha povolání to může být něco, co může snížit výkon.

U nespavců je vyšší riziko obezity, rychlejšího stárnutí i mrtvice

Je prokázána i souvislost mezi spánkem a hmotností. Lidem, již spí pravidelně méně než pět hodin denně, hrozí zvýšené riziko vzniku nadváhy a obezity.

Chronická nespavost se může projevit i na vaší vnější schránce. Je možné, že vaše kůže bude náchylnější ke vzniku vrásek a jiných projevů stárnutí.

Málo spánku také neprospívá vašemu srdci. Zvyšuje se riziko srdečních onemocnění i mrtvice.

American Academy of Sleep Medicine spojuje nespavost s vyšším výskytem rakoviny prsu, prostaty, tlustého střeva a konečníku.

Ohroženo je i intimno. U mužů může dojít ke snížení hladiny testosteronu a menší chuti na milování.

Proto neváhejte a zkuste si zorganizovat denní program tak, abyste měli spánku dostatek. Tělo vám za to poděkuje nyní i v budoucnu. Budete se cítit dobře a uvidíte, jak plníte jeden úkol za druhým.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články