Čakry na lidském těle sice nevidíme, mohou ale na něj mít příznivé účinky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cakry
Zdroj: Shutterstock

Naše fyzické i duševní zdraví závisí na mnoha věcech. Podle buddhistických a hinduistických myšlenek mohou být ale spojeny také s našimi čakrami, tedy místy v těle, na kterých se hromadí energie. Na našem těle podle všeho existuje několik čaker různého řádu, které mohou různě ovlivňovat náš život.

Slovo čakra přeloženo ze sanskrtského jazyka znamená kolo. Název je odvozen od toho, jak čakry fungují, vznikají totiž na místech v těle, kde se shlukuje nejvíce energie. Tam vytváří v pravidelných kruzích neviditelné víry, které našemu tělu dodávají životní síly.

Základních čaker je sedm a jsou vedeny po páteři. Podle serveru Medical News Today ale mnohdy záleží na tom, jakou člověk vyznává víru. V některých případech se mluví o hlavních čtyřech čakrách a ostatní jsou považovány pouze za vedlejší.

Neviditelná energetická pole

Ačkoli fyzicky jsou čakry neviditelné, jde o energetická pole, která mají v našem životě vliv téměř na všechno. Pomáhají zajišťovat fungování tělesných systémů, ovlivňují způsob prožívání sebe sama i okolí a motivují naše chování.

První kořenová čakra ovlivňuje naše základní pudy, touhu po tělesném styku a rozmnožování. Druhá sakrální čakra reguluje naše emoce a touhy. Třetí čakra pupku pomáhá našemu tělu s trávením. Čtvrtá srdeční čakra pomáhá lidskému srdci přijmout a odevzdat lásku.

Krční čakra jako pátá pomáhá našemu tělu vyjádřit své touhy hlasem a slovy, šestá čakra třetího oka je energetickým místem, kde se shlukuje sebepoznání a naše vědomí. Poslední čakra korunní nám pak má pomoci pochopit vyšší principy a přijmout svět nad námi, uvádí Your Tango.

Čakry a jejich vliv na zdraví

Všechny čakry spolu musí fungovat v rovnováze. Mnoho lidí podle serveru Woman’s Day věří tomu, že pokud se jedna z čaker vůči ostatním vychýlí, může to mít neblahé účinky na naše zdraví. A to ať už fyzické, nebo také duševní.

Proto se někteří lidé, kteří se zkoumání čaker věnují, pokoušejí čakry pozastavit, nebo naopak odblokovat, pomocí jejich nastavování pak pomáhají s léčením nemocí a problémů.

Existuje celá řada terapií, které mohou s vašimi čakrami manipulovat a pomáhat vám tak k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví.

Vědecky je dokonce podle Medical News Today potvrzeno, že k takovým cvičením patří například i meditace a jóga, které se běžně provozují i u nás. Dále pak existuje také Reiki, což je proces, při kterém dochází k léčení pomocí přebytečné čakrové energie.

Lidské čakry jsou ještě stále v mnoha ohledech ne zcela plně pochopeny. I u nás se této problematice několik odborníků věnuje, jde ale spíše o nižší úrovně znalostí než například v zahraničí.

Zdroj: Medical News Today, Your Tango, Woman’s Day

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články