Ženy byly v 50. letech v průměru o 10 kg lehčí. Díky úklidu i větší psychické pohodě

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hospodynka Uklid
Zdroj: Shutterstock

Také jste si někdy všimli, že ženy z plakátů či filmů z 50. let mají parádní figuru. Podle amerických výzkumů totiž spálily daleko více kalorií, a to díky pravidelnému úklidu. Vliv ale zřejmě mělo také kvalitnější jídlo a větší psychická pohoda tehdejších hospodyněk.


Ačkoliv se říká, že štíhlá postava je ideálem poslední doby, není tomu úplně tak. I v 50. letech byl tento trend, především v USA, velmi žádaný. Patrné je to z reklam, plakátů i filmů, kam byly obsazovány především ženy s pořádně úzkým pasem.

Pravdou ale je, že štíhlé byly nejen vybrané herečky a modelky, ale také velké procento „obyčejných“ žen. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vážily Američanky v 50. letech průměrně 63 kilogramů, dnes je to kilogramů 72.

Úklid byl dříve mnohem namáhavější

Američtí vědci se tak rozhodli prozkoumat, čím to může být způsobeno. Během svého bádání přišli na několik věcí. Tou první a zřejmě základní je úklid.

Samozřejmě tím nechtějí říct, že současní lidé neuklízejí. V minulosti se ale věnovalo úklidu mnohem více času a jednalo se především o devízu žen. Ty přirozeně neměly k ruce dnešní pomocníky jako například myčku nádobí, pračku, sušičku či kvalitní vysavač.

Lze namítnout, že oproti minulosti, kdy byla značná část žen v domácnosti, ty dnešní chodí do práce. Ne ovšem všechny mají tak energeticky náročnou práci, jako byl v tehdejší době právě úklid.

Podle vědců ze skupiny Saga hovoří čísla jasně. Zatímco dříve spálily ženy při péči o domácnost až 1000 kalorií, dnes je to kolem 560. „V padesátých letech nedostatek technologie znamenal nutnost každodenní fyzické aktivity,“ vysvětlila generální ředitelka Sagy Ros Altmannová Daily Mail.

Domácí jídlo ze zdravých surovin

To ale není vše. Příčin bylo zřejmě daleko víc. Podle webu o zdravé výživě Great Health Naturally měly velký vliv na tehdejší hmotnost potraviny, které lidi konzumovali.

V jídelníčcích tehdy převažovaly bílkoviny a zelenina. Sacharidy, a to nejen cukry, ale také polysacharidy obsažené v těstovinách, pečivu či rýži, se podávaly v mnohem menší míře, než je tomu dnes.

Nezanedbatelnou roli má v tomto případě i fakt, že velká část tehdejších surovin nebyla průmyslově zpracovaná, nejednalo se o polotovary. Většina jídel byla vytvořena doma a z čerstvých surovin. V 50. letech ještě neměla každá domácnost ledničku, potraviny se tak nakupovaly každý den.

Roli hraje i duševní pohoda

Ačkoliv byl tehdy úklid fyzicky náročnější, péče o rodinu byla pro mnohé ženy ve výsledku jednodušší. Tehdy byla většina žen v domácnosti, měla tak větší klid na úklid, vaření i péči o rodinu.

Dnešní lidé, nejen ženy, stráví polovinu dne v práci, poté přijdou domů, kde je čeká sporák, péče o potomky, úklid a s trochou smůly ještě resty ze zaměstnání. Není proto divu, že se nahromaděný stres odráží na jejich zdraví, a tím pádem i na jejich váze.

Pokud tedy máte v plánu zhubnout, v první řadě nezapomeňte na psychickou pohodu, poté stačí přidat zdravé domácí jídlo a úklid. A vzít to hezky postaru: nádobí místo do myčky do dřezu a místo mopu zkuste hadr na koštěti.

Zdroj: Great Health Naturally, Daily Mail, CDC

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články