Za šíření moru nejspíš nemohly pouze krysy. Na vině byli také pískomilové nebo vši

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
krysy
zdroj: Shutterstock

V dnešní době se někteří lidé krys štítí a bojí. V minulosti k tomu ale měli mnohem závažnější důvody než dnes. Když se v Evropě v letech 1347 až 1353 šířila černá smrt, tradovalo se, že nemoc přenášejí právě krysy. A stejně tomu bylo i u mnoha dalších morových epidemií až do 19. století. Jenomže krysy možná mor ve skutečnosti nepřenášely.

To, že krysy jsou šiřitelem moru v Evropě, je podle serveru Live Science jedním z nejčastěji uváděných faktů. V některých částech světa se bakterie, která způsobuje mor, dlouhodobě vyskytuje u divokých hlodavců a jejich blech.

Mor pak často začíná u hlodavců, ze kterých se přenáší na člověka. Evropu sice možná dříve obývalo velké množství zvířat, která mohla mor šířit, na druhou stranu se ale ukazuje čím dál více důkazů o tom, že k nám byl mor v mnoha případech zavlečený z Asie.

Mohl za to pískomil

Podle serveru The Conversation vědci v minulosti několikrát přezkoumávali, jak je možné, že v Evropě mor probíhal v tak dlouhých intervalech. Aby se krysám dobře vedlo, potřebují léto s malým množstvím srážek. Jenomže v letech, kdy černý mor sužoval Evropu, podmínky výskytu krys příliš neodpovídaly.

Epidemie moru se u nás podle výzkumníků objevila vždy poté, co ve střední Asii zažívali vlhké jaro a teplé léto. Ve zdejších krajích jsou tyto podmínky ideální pro rozmnožování pískomilů. Právě ti tak pravděpodobně mohli za zavlečení moru do Evropy.

Ublížili si sami lidé

Druhou výzkumnou teorií pak je to, že si za šíření moru mohl sám člověk. „Máme k dispozici data o úmrtnosti z devíti evropských měst,“ uvedl v roce 2018 profesor Nils Stenseth z univerzity v Oslu pro BBC. „Díky tomu jsme byli schopní vytvořit model dynamiky šíření nemoci.“

Podle výzkumů, o kterých Stenseth hovořil, mohly sice za přenášení moru zčásti krysy, ve většině případů se ale šířil mezi lidmi a mohla za to neznalost a neopatrnost nakažených jedinců a nízká hygiena, která se v té době dodržovala.

Navíc se podařilo prokázat, že mor nešířily především blechy zvířecí, ale s velkou pravděpodobností spíše parazité žijící v domovech lidských, tedy nejen blechy, ale také vši, které byly ve středověku poměrně běžné.

Ačkoli tak krysy nejspíš z malé části za šíření moru mohly, rozhodně by se mělo mluvit spíše o jiných zvířatech, pokud vůbec. Hlavním šiřitelem černé smrti tak byli pravděpodobně parazité lidští, v druhé řadě pak za epidemii mohli pískomilové.

Zdroj: Live Science, The Conversation, BBC

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články