Ćele kula: Památník v Srbsku tvoří lidské ostatky. Připomínají povstání z počátku 19. století

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cele kula
Zdroj: Profimedia

Máte rádi tajemná místa, která něco vypovídají o historii? Pokud patříte k cestovatelům, kteří vyhledávají památky spojené s drsnými událostmi, a rádi se podíváte někam, kde vám bude z atmosféry běhat mráz po zádech, měli byste rozhodně zvážit návštěvu místa zvaného Ćele kula.

Do češtiny se název místa překládá jako věž lebek. Jde o památník, který najdete ve městě Niš v Srbsku. Památka připomíná období prvního srbského povstání, které probíhalo v letech 1804 až 1813.

Výstraha povstalcům

Název památky přesně vypovídá o tom, co na místě uvidíte. Památník je totiž plný skutečných lidských lebek zazděných uvnitř věže. Mnoho lidí mylně považuje lebky za symbol smutku. Podle webu Wandering Educators mnozí ostatky uctívají, protože vnímají památník jako poctu pro padlé.

Ve skutečnosti ale nišský paša v roce 1809 nechal věž vystavit jako výstrahu povstalcům. Lebky zemřelých měly ukázat, co se stane každému, kdo se pokusí bojovat na nesprávné straně.

Dnes tak památník sice připomíná strašlivé události dané doby a mnoho lidí skutečně padlé lituje, původním záměrem ale nebylo vybudovat památník, ale věž, která by ukazovala, jaké nebezpečí čeká na všechny povstalce.

Padesát lebek

V minulosti bylo místo často navštěvováno nejen nadšenci historie, ale také vandaly. Lidé z obou těchto skupin si ve skutečnosti několik lebek z věže odnesli. Milovníci historie proto, aby měli památku, vandalové pak proto, aby místo znehodnotili.

Z původního počtu 952 lebek tak dnes na místě zůstalo zhruba asi 50 kusů ostatků. Velká část lebek se samozřejmě rozpadla pouze vlivem času, odhaduje se ale, že více než 200 kousků bylo rozkradeno. V současné době je věž hlídaná, takže návštěvníci nemají možnost ji jakkoli poškodit.

Pokud vás láká historie cizích zemí a rádi se podíváte na místo, které je obklopeno temnou, ale zároveň posvátnou atmosférou, rozhodně si k věži lebek udělejte výlet.

Zdroj: Facebook, Lidé a země, Book a Web, Wandering Educators

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články