Yeonmi Park: Žena, která uprchla z KLDR. Ani v Americe se ale necítí opravdu svobodná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Yeonmi Park
Zdroj: Tore Sætre, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Yeonmi Park v roce 2011 poprvé v televizi promluvila o hrůzách, kterými si v životě prošla. Aktivistka za lidská práva v roce 2007 emigrovala z Korejské lidově demokratické republiky do Čínské lidové republiky. O dva roky později pak emigrovala do Jižní Koreje. Nakonec zakotvila v USA.

Z komunistické Severní Koreje uprchla, když jí bylo 13 let. V Číně ale upadla do rukou otrokářů, kteří ji tehdy měli koupit za méně než 300 dolarů, uvádí NBC News.

Později se jí s matkou podařilo uprchnout do Mongolska, odkud jejich cesta pokračovala do Jižní Koreje. Pak se Yeonmi dostala do Spojených států amerických, kde začala studovat.

O hrůzách, kterými prošla, napsala knihu

Do povědomí veřejnosti se dostala, když v roce 2011 poprvé promluvila o všem, čím si nejen v Severní Koreji životě prošla. Kromě toho ji ale proslavila také kniha s názvem Abych přežila, kde sepsala svůj příběh.

„V Severní Koreji je běžné vidět člověka umírat. Stává se to asi tak často, jako když potkáváte stromy na ulici,“ popsala podle serveru The Yeshiva University Observer na jedné ze svých přednášek.

„V Severní Koreji nemáme ani pojem o lásce. Jediná láska, kterou mohou severokorejští lidé poznat, je láska k diktátorovi. Dokud můj otec nezemřel, nikdy mi neřekl, že mě miluje,“ cituje dále web její slova.

Ani Amerika není dokonalá

Ve svých přednáškách varovala Yeonmi v minulosti mnohokrát před rostoucími ideologiemi, které jsou nebezpečné pro celý svět.

Překvapivě ale nebyla při studiích spokojená ani v Americe, kam se jí po všech těch prožitých hrůzách podařilo dostat.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Yeonmi Park (@yeonmi_park)

To, čím si prošla, se sice nedá srovnávat s tím, kam se dostala, na druhou stranu ale stále vidí obrovský prostor ke zlepšování.

„Doslova jsem přešla poušť Gobi, abych se dostala na svobodu. Uvědomila jsem si, že svobodná nejsem, Amerika není svobodná,“ míní v současné době.

Lidé si podle ní neváží toho, co mají. Například práv ukotvených v Ústavě. Lidé v KLDR totiž sotva nějaká práva mají.

V současné době žije Yeonmi v New Yorku. Píše, vystupuje na různých akcích či jako host v podcastech. Promlouvá veřejně o své minulosti, kritizuje kruté režimy, ale promlouvá také k Americe, která má podle jejích slov možnosti leccos změnit.

Zdroj: NBC News, Instagram, Liberty University, The Yeshiva University Observer

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články