Hypertrichóza, vlčí syndrom či syndrom vlkodlaka způsobuje nadměrné ochlupení téměř na jakékoliv části těla. Porucha už potrápila mnoho lidí, ať už se s ní narodili, nebo ji získali v důsledku nějaké nemoci.
Nejchlupatější dívka na světě
Jednou z nich je mladá Thajka Supata Sasuphan, jež se před pár lety „proslavila“ chlupatým obličejem. Ačkoliv ochlupení lze redukovat pomocí zastřihávání, holení či vytrhávání, u Supaty nezabrala ani laserová metoda. Tak se žena rozhodla se svým stavem smířit a chlupy na své tváři nechat žít svým životem.
Přes tento fakt zůstala silná a podařilo se jí vypořádat i se šikanou, s níž se na škole pro své vzezření potýkala.
„Necítím se být jiná než ostatní a ve škole mám mnoho kamarádů. Pouze hrstka lidí si ze mě dělala legraci a nazývala mě opicí, ale už to nedělají,“ řekla, když se v roce 2010 účastnila v Římě ceremoniálu k příležitosti zápisu do Guinnessovy knihy rekordů jako nejchlupatější teenagerka na světě.
Supata si začala holit obličej až v době, kdy potkala svou životní lásku, které se chtěla líbit.
Šok hned po porodu
Čtrnáctiletý Lalit Patidar z Indie se s hypertrichózou už narodil. Jeho genetikou způsobený vzhled šokoval po porodu nejen jeho rodiče, ale i zdravotní sestry v nemocnici. Ty ihned zavolaly doktora s tím, že je něco špatně. Lékař je však uklidnil, že chlapec je v pořádku a zdravý, jen trpí vrozenou formou hypertrichózy.
Latit se svěřil s tím, že život s touto vrozenou vadou není jednoduchý. Chlupy se mu dostávají do očí, obtížně se mu mluví i dýchá. Jejich oholení už ale rodiče dávno vzdali, protože tento úkon stejně nezpomaluje jejich růst ani neredukuje délku či tloušťku.
Ani Lalit to neměl se spolužáky jednoduché, nicméně stačilo, aby jim domluvil učitel. Ten třídě vysvětlil, jak se věcí mají. Od té chvíle mladík do kolektivu zapadl a našel si spoustu kamarádů.
Syndrom nelze léčit
„Vlkodlačí syndrom“ není léčitelný. Pokud se objeví u lidí z chudých poměrů, což platí zejména pro rozvojové země, nemají většinou dotyční jedinci peníze ani na pravidelnou depilaci nebo návštěvu salónů.
V Nepálu se před lety objevil případ ženy, která touto poruchou trpí, stejně tak některé její děti. Nemocnice jim sice obličej i tělo nabídla ošetřit laserem, což rodina párkrát využila, bohužel je pro ni finančně nákladné za tímto účelem dojíždět z malé vesnice v horách do města.
Autor: Šárka Blahoňovská