Staňte se boháčem: Podívejte se do peněženky a zjistěte, zda zrovna vaše bankovka nemá tuto tiskovou chybu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
bankovky
Zdroj: Shutterstock

První tištěné bankovky se objevily už kolem roku 650 našeho letopočtu v Číně a jako platidlo se po celém světě používají dodnes. Za léta, kdy se vydávají, dochází přirozeně k chybám, které vznikly během tisku, a z bankovek tak dělají doslova svatý grál. Nemáte je v peněžence i vy?

Na konci minulého roku se vydražilo jedno z nejvzácnějších platidel v Česku. Pětitisícová státovka z roku 1919 měla vyvolávací cenu milion korun. Konečná cena v aukci se ale vyšplhala na dvanáctinásobek. Státovka se jí říká proto, že ji vydával stát, nikoli banka.

Podobné kousky doma asi běžně nemáte, ale limitované edice nebo bankovky s tiskovou chybou, kterých je také omezené množství, mít klidně můžete. Tak otevřít peněženky a jdeme na to.

Převrácený vodoznak na stokoruně

Při tisku bankovek je možnou chybou, že se vodoznak vytiskne obráceně. Vodoznak hledejte v levém bílém pruhu a dívejte se na přední stranu bankovky. Na stokoruně je Karel IV., který by se správně měl dívat doprava.

Pokud je tvář Karla IV. otočená doleva, držíte v rukou chybnou bankovku, ale zároveň sběratelský kousek, který je dle numismatika Jana Jelínka možno prodat za přibližně dvacetinásobek své ceny. Tedy za přibližně dva tisíce korun, pokud je bankovka nepoškozená.

Obrácené vodoznaky mohou mít i jiné bankovky, a pokud budou mít vyšší nominální hodnotu než sto korun, je pravděpodobné, že výkup bude za vyšší cenu.

Chybný tisk na dvoustovce

Jedna z aktuálních velkých vzácností je dvousetkorunová bankovka z roku 1993. Postupně je z oběhu stahována, ale je možné, že zatím ji máte u sebe právě vy.

Na každé bankovce je svislý stříbrný přerušovaný proužek, na kterém je malým písmem uvedená nominální hodnota dané bankovky. Na výtisku starém osmadvacet let můžete namísto 200 Kč objevit nápis Republique du Zaire.

Otázkou zůstává, jestli jde o omyl, nebo to někdo udělal úmyslně, ale tou dobou se tiskly bankovky pro Afriku, a tak je možné, že tam nedopatřením zůstal tento nápis. Pokud takovou bankovku doma máte a je v dobrém stavu, můžete oslovit nějakého numismatika a dostat za ni okolo sta tisíc korun.

Konečná částka může být klidně i trojnásobná. Před čtyřmi lety se na aukci prodala za více jak tři sta tisíc korun. Výši výkupu nejvíce ovlivní stav, i přesto určitě stojí za to si své úspory zkontrolovat.

Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články