Špatný spánek může u žen téměř zdvojnásobit riziko sexuálních problémů, říká studie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nespavost
Zdroj: Shutterstock

Skoro každý si zakládá na správném spánku. Poslední dobou se staly velice oblíbenou pomůckou chytré podložky pod matraci a hodinky, které sledují vaši spánkovou aktivitu. Věděli jste ovšem, že špatný spánek může u žen téměř zdvojnásobit riziko sexuálních problémů?


Časté převalování a otáčení při spánku může zvýšit rizika deprese a úzkosti, snížit vaši produktivitu a obecně se nebudete cítit dvakrát skvěle. Ukázalo se také, že špatný spánek může zničit i váš sexuální život.

Spánek ovlivní váš intimní život

Studie publikovaná v Menopause: The Journal of The North American Menopause Society zjistila, že přetrvávající problémy se spánkem úzce souvisejí s méně uspokojivým sexem. Tato informace je velice důležitá a dokazuje, že spánek je doopravdy nezbytný.

Ve skutečnosti bylo zjištěno, že u starších žen, které mají nedostatek spánku, je téměř dvakrát větší pravděpodobnost, že u nich dojde k problémům, mezi které patří nedostatek sexuálního potěšení nebo nízká sexuální touha.

Studie se zaměřila na dotazníky o kvalitě spánku vyplněné ženami s průměrným věkem padesát tři let. U těchto žen byla rovněž hodnocena sexuální dysfunkce a byly požádány, aby vyhodnotily, jak jsou zoufalé ze svého sexuálního života.

Doktorka Stephanie Faubion uvedla: „Pokud ženy trpí nedostatkem spánku, trpí také jejich sexuální život.“ Dostatek kvalitního spánku má totiž nejrůznější duševní a fyzické výhody, které tak mohou posílit váš intimní život.

O problémech se nebojte mluvit

Pokud se zrovna necítíte ve své kůži, nebojte se o tom se svým partnerem mluvit. A pokud vaše problémy přetrvávají, nebojte se o problémech mluvit ani před svým doktorem. Včasná léčba a pomoc vám pomůže vrátit se zpět ke spokojenému sexuálnímu životu.

Kromě poruch duševního zdraví může špatný spánek vést k emocionálním a vztahovým problémům, které mohou bránit správnému sexuálnímu životu. Nedostatek spánku může také zvýšit pravděpodobnost konfliktu s partnerem.

Sexuální aktivita přitom může často pomoci k lepšímu spánku. Po orgasmu uvolňuje tělo hormony, které mohou navodit příjemné a uvolňující pocity. Pokud vám to v poslední době s partnerem v posteli moc neklape, zkuste tedy popřemýšlet nad vaším spánkem.

Zdroj: Sleep Foundation
Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články