Sčítání lidu už běží, jak má. Pokud vás ještě čeká, přinášíme vám souhrnné informace

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
vyplneni dotazniku
Zdroj: Shutterstock

Sčítání lidí, domů a bytů probíhá vždy jednou za deset let. Letos je to v řadě již třetí sčítání v tomto tisíciletí, které probíhá od 27. března do 11. května online a od 17. dubna do 11. května v listinné verzi. První den akce sice formulář na webových stránkách spadl kvůli náporu zájemců, nyní už je ale opět funguje.

Pokud patříte k těm, kteří ještě sčítání nevyplnili, máme pro vás všechny podstatné informace. Za nevyplnění sčítání totiž hrozí pokuta až 10 000 korun a při zneužití osobních údajů dokonce až 500 000 korun.

Klíčové číslo 90

Sčítání lidu je povinné, a to pro všechny osoby s trvalým či přechodným pobytem na území České republiky. Oficiální pravidla na webu Sčítání lidu 2021uvádějí: Sčítání je povinné ze zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů a osoby, kterým byl u nás udělen azyl (případně doplňková ochrana nebo dočasná ochrana).

Sčítání lidu se ale naopak nevztahuje na cizince, kteří se na našem území nacházejí kratší dobu než 90 dní. Mezi ty mohou patřit například turisté. Sčítání lidu neplatí ani pro cizince s diplomatickými výsadami a imunitou.

Sečtěte se online

Díky technologiím není třeba vyplňovat sčítání lidu v papírové podobě. Existují hned dvě možnosti, jak vyplnit údaje rychle a jednoduše pomocí mobilního telefonu či počítače.

Tou první je online formulář, který vyplníte podobně jako ten papírový, ale s pomocí počítače, takže není třeba později nikam nic posílat a dělat si další starosti. Tento formulář najdete na stránkách Sčítání lidu 2021.

Druhou možností je stáhnout si do chytrého telefonu aplikaci Sčítání21, ve které jednoduše a rychle vyplníte informace o sobě, a zároveň můžete ihned doplnit potřebné údaje o lidech, kteří s vámi sdílejí domácnost.

Papírové sčítání

Pokud nepatříte zrovna k milovníkům technologií nebo z nějakého důvodu dáváte přednost klasickému způsobu, můžete vyplnit papírové přiznání i v papírové verzi. Tu společně s obálkou obdržíte na kontaktních místech sčítání, kterými jsou obvykle České pošty.

Lze si také domluvit takzvaného sčítacího komisaře, který se v daný termín dostaví s obálkou a formulářem na vaši adresu. Vyplněný formulář je pak třeba do 11. května odeslat.

Obálka k formuláři je již předtištěná a opatřená známkou, její poslání je tak zdarma, stačí ji hodit do poštovní schránky. Myslete na to, abyste datum neprošvihli, a ideálně pošlete formulář pár dní předem.

Kdy budou výsledky?

Český statistický úřad bude postupně započítávat jak online výsledky, tak také ty v listinné podobě, ovšem podle všeho bychom neměli počítat s tím, že se dozvíme nějaká moudra příliš brzy.

Předpokládá se, že většina lidí letos vyplní sčítání lidu online, některé výsledky by proto mohly být velmi rychlé. Přesto se ale neočekává, že by byly zveřejněny dříve, než na přelomu letošního a příštího roku.

Pokud jste ještě nevyužili aplikaci nebo online formulář, udělejte to raději dříve, ať nezapomenete a nehrozí vám zbytečná pokuta. A pokud čekáte na papírovou verzi, dejte si raději velkou poznámku do kalendáře.

Zdroj: e15.cz, scitani.cz

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články