Průměrný Čech spotřebuje ročně 22,5 kilogramů plastu. Ty jednorázové u nás brzy vymizí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Trideni odpadu
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli se třídění odpadu v České republice lepší, samotná produkce je obrovská. Jedná se hlavně o plasty, které přírodu pálí nejvíce. Spotřebitelé ve Velké Británii hlásají do světa, že velké firmy by měly spotřebu značně omezit.

Ve Velké Británii proběhla studie s dvěma tisíci respondenty, z nichž 59 % vyjádřilo zklamání z velkých firem, které stále ještě neřeší udržitelnost životního prostředí. 50 % zároveň cítí, že transparentnost firem by v tomto ohledu mohla být lepší.

Spotřebitelé své návyky změní. Začít musí ale velké firmy

Shweta Harit ze společnosti Evian Global, která stojí za výše uvedenou studií, uvedla: „Z výsledků, které máme k dispozici, je jasné, že spotřebitelé mají oprávněnou touhu po větší transparentnosti způsobu, jakým značky tvoří dopad na lidi a planetu.“

Výzkum dále ukázal, že 37 % nakupujících v Británii má pocit, že pro životní prostředí dělají dost, ale 64 % připouští, že by mohli pro planetu udělat více.

Nadpoloviční většina respondentů pak ráda své návyky vůči přírodě a okolí změní, pokud tak udělají velké firmy.

Co by rádi spotřebitelé u firem viděli

Spotřebitelé by dle výzkumu u firem nejvíce ocenili „výrobu biologicky rozložitelných obalů (55 %), použití snadno recyklovatelných obalů (64 %) a snížení skleníkových plynů ve výrobě (36 %),“ uvedl Daily Star.

Stejný web dále uvádí fakt, že „spotřebitel má ze 73 % pocit, že si může koupit pouze to, co má k dispozici, a proto je na samotných značkách, aby poskytly udržitelnější výběr.“ Jakmile tedy začnou myslet na životní prostředí značky, přirozeně se připojí i spotřebitelé.

Snižování produkce plastů je téma i v České republice

Celá Evropská unie má strategii zbavit se jednorázových plastů do dvou let. Na průměrného Čecha vychází roční spotřeba plastů na 22,5 kg. Američané patří v tomto žebříčku k nejhorším, tam se čísla pohybují okolo 100 kg plastů na hlavu. Evropský průměr je 32 kilogramů.

Jak píše web Evropa v datech: „Do deseti let mají být všechny plastové obaly v EU recyklovatelné nebo znovu využitelné.“

Zdroj: Daily Star

Autor: Naďa Brožová


Související články