Pravda a mýty o krvežíznivém hraběti Drákulovi

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
dracula upir
Zdroj: Shutterstock

Upíři se objevují v knihách, filmech, videohrách a seriálech. V poslední době se stali velmi oblíbeným kulturním žánrem, ale poprvé se v populární kultuře objevili v roce 1897. Tehdy spisovatel jménem Bram Stoker vydal svůj román Dracula, který se od ostatních strašidelných knih velmi lišil. Od té doby se objevily další příběhy, například Stmívání či série o neohrožené Buffy. Na příběhu o upírech je něco pravdy, alespoň zpočátku. Předlohou pro postavu Drákuly byl rumunský panovník Vlad Tepes.


Upíři ve hrách

Dracula a vlastně upíři obecně jsou natolik vděčné postavy, že by bylo s podivem, kdyby si jich nevšimli tvůrci her, ať už těch stolních, či videoher. Upíry lze potkat jako monstra leckde, třeba i v oblíbené hře na hrdiny Dračí Doupě či jeho americké předloze Dungeons&Dragons. V kategorii stolních her se upíři dočkali i vlastní hry, o kterou se nemuseli s nikým dělit – Vampire: The Masquerade vytvořená v roce 1991 se v 90. letech objevila i v českých obchodech a později se dočkala i převedení do počítačové podoby. Dalším příkladem, kde se objevuje inspirace upíry ze seriálů, filmů a hororových příběhů, jsou automaty, kde mezi mytologickými bytostmi najdete také upíry ve hrách jako Blood či Bloodsuckers nebo ve hracím automatu nazvaném Universal Monsters Dracula.

Nejupírštější hrou všech dob je ovšem pravděpodobně Vampyr z roku 2018, kde se ujmete role mladého lékaře ve viktoriánské Anglii, který se stal upírem a snaží se vyvážit svou žízeň po krvi a povinnost léčit a zachraňovat své bližní.

Skutečný Dracula – kde se vzal?

V roce 1431 se Vlad III. narodil vládci rumunského Valašska, které leží jižně od Transylvánie. Dostal jméno Dracul, což znamená drak. Důvodem bylo členství v Dračím řádu. Zakladatelem byl nám dobře známý král Zikmund. Než se Vlad II. stal členem Dračího řádu, bylo jeho cílem zničení Osmanské říše. Začlenění Valašska do Dračího řádu byl chytrý tah, který měl zajistit ochranu jeho země. Kvůli léčce ovšem padl do zajetí a aby byl propuštěn, musel výměnou nechat své dva syny v tureckém zajetí. Zde se Vlad III. naučil válečnickým dovednostem včetně jezdectví. Kromě toho se mu také dostalo slušného vzdělání. V roce 1447 Vlad II. a jeho nejstarší syn Mircea zahynuli v bitvě. Tehdy Vlada III. Osmané propustili a brzy poté se ujal vlády.

dirt halloween toy scary blood figurine pxhere.com

Zdroj: Pxhere

Po propuštění z Osmanské říše musel Vlad bojovat o místo svého otce, které si skutečně vydobyl. Když byl u moci, začal pracovat na nechvalně proslulém jméně. Jeho vláda zpočátku trvala jen dva měsíce, poté byl odsouzen k vyhnanství. O osm let později se ovšem na trůn vrátil a právě tehdy získal své hrůzostrašné přízvisko „Vlad Napichovač“. Alespoň tak byl popsán v příběhu Kníže Drákula, který vyšel v Norimberku v roce 1488. Zde je popsáno, co Vlad dělal lidem, s nimiž jednal. Jak se příběh rozvíjí, je stále hrůznější a více šokující. Možná je to přehnané, ale skutečnost ukázala, že s Vladem si není radno zahrávat.

První film o Drákulovi

V roce 1931 byl poprvé na plátně uveden Dracula, který nesl stejný název jako kniha. Nešlo o první upírský film všech dob, v roce 1922 byl totiž uveden upírský film s názvem Nosferatu, první film, který se inspiroval Stokerovou knihou. Jména a děj byly oproti románu lehce pozměněné.

Stále v nich byla nevídaná touha po krvi, podobná Vladově, ale upíři vypadali jinak. Tehdy měli velmi bledou pleť a vyčnívající tesáky. Tito tvorové, kteří příliš nepřipomínali lidské bytosti, budili i na černobílém plátně hrůzu a sluneční světlo je oproti novějším zpracováním pouze oslabovalo.

silhouette light night moody dark shadow pxhere.com

Zdroj: Pxhere

Téma upírů je samozřejmě velmi vděčné, z Draculy se stala skutečně kultovní postava a upíři zcela běžnými bytostmi v hororových příbězích, jakými byla třeba slavné série Salem’s Lot, série Stmívání mířící na romantické cítění něžnějšího pohlaví, či hvězdně obsazený film Interview s upírem, kde se sešli Brad Pitt, Antonio Banderas a Tom Cruise. Krom je třeba zmínit také sérii Underworld, která líčí boj mezi upíry a vlkodlaky nebo zfilmovaný komiks o vampírovi na straně dobra, Bladeovi, jehož druhý díle se natáčel skoro celý v Praze. S upíry si pohrává také kultovní snímek z dílny Quentina Tarantina a Roberta Rodrigeze Od soumraku do úsvitu. V podstatě snad každý rok se objeví alespoň jeden film nebo alespoň seriál, kde figuruje nějaký ten upír, v současnosti jde třeba o Netflixovský hit První Krev.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články