Polyamorní vztahy: Jaké jsou doopravdy? Těmto mýtům byste měli přestat věřit

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Polyamorie
Zdroj: Shutterstock

Polyamorie je pojem pocházející z USA, v posledních letech se ale objevuje poměrně hodně i v Německu a od roku 2010 pozorují sociologové polyamorní komunitu i u nás v Česku. Stále se jedná o novou věc, o které mnozí lidé příliš netuší a odsuzují ji. Celá řada mýtů o polyamorii ale není pravdivá. Vyvrací je web Femina.in.

Polyamorní vztahy jsou založeny na vztahu více osob, které spolu žijí partnerský i milostný život a vzájemně si nepřekážejí. To znamená, že mají lidé více partnerů, se kterými dělají vše, co vztah obnáší, vzájemně se ale tolerují a nevadí si.

Někdy může být jeden vztah nadřazený jiným, například s jedním mužem žena sdílí domácnost a s ostatními se schází pouze některé dny. Jindy jsou si všichni partneři rovni. V polyamorním vztahu zkrátka neexistují omezení a lidé se nevážou k jedné osobě, nýbrž jich mohou milovat více a dávat jim svůj čas a psychickou i fyzickou náklonnost.

Mnoho lidí považuje polyamorii za něco nezákonného, něco, co není přirozené, a věří spoustě věcí, které se říkají, nicméně nejsou ani trochu pravda. My vám teď představíme ty největší mýty, které se o tomto soužití s více partnery tradují, aniž by byly oprávněné.

Jde jim jen o to jedno

Mnoho lidí tvrdí, že polyamorním jedincům jde jenom o to užít si milování s co nejvíce osobami. To ale není tak jednoduché tvrzení. Ačkoli tito lidé tráví noci s více partnery, jde především o vztah jako takový. K tomu, aby s někým strávili noc, musí k němu také chovat nějaké city.

Polyamorní vztah je pro ty, co neznají svou orientaci

Pokud v nějakém vztahu žijí dvě ženy a jeden muž, společnost bude o ženách prohlašovat, že netuší, co chtějí. Chtějí být s mužem, nebo se ženou? Pravda je ale taková, že chtějí obojí.

A pokud někdo tvrdí, že jsou v takovém vztahu, aby se nemusely přiznat ke své orientaci, je to také nesmysl, protože polyamorní vztah jim zajistí mnohem více pozornosti, než kdyby o sobě oficiálně prohlásily, že jsou lesbičky.

Polyamorie nikdy nebude fungovat dlouhodobě

Podle mnohých lidé od přírody žárlí, a polyamorní vztah tak nikdy nemůže fungovat dlouho, protože se dříve či později objeví problémy. To ale není pravda. Podle webu femina.in existuje celá řada vztahů, které na tomto principu fungují už dlouhé roky. Ne každý zkrátka žárlíme a polyamorní vztahy jsou právě o tom, že se člověk naučí žít v kompromisech.

Jde jenom o orgie

Pokud si myslíte, že polyamorní vztah zahrnuje vždy nutně milování ve více lidech, mýlíte se. Někdy samozřejmě může docházet k milování ve třech i čtyřech lidech, mnohem častěji spolu ale partneři nemají vztahy vzájemně. To znamená, že žena miluje dva muže, ale oni dva spolu nemají kromě ní nic společného, a v posteli se tak zkrátka střídají.

Polyamorní lidé nikdy nezaloží rodinu

Někdo tvrdí, že lidé v polyamorních vztazích se nedokážou zamilovat. Že jsou s více partnery, protože si nedokážou vybrat, tedy nedávají jednomu tolik lásky, kolik je třeba. Pravdou ale je, že je to přesně naopak.

Polyamorní jedinci mají lásky tolik, že ji dokážou dávat dvěma lidem současně a nedokážou se rozhodnout, koho milují víc. Nechtějí ztratit ani jednoho. Ani tak to ale nemusí znamenat, že se budou do konce života trápit bez rodiny.

Opět existuje celá řada vztahů, ve kterých má žena rodinu, zároveň má ale milence, o kterém muž i děti vědí a tolerují to. Ačkoli je to pro společnost nepřijatelné, často se to stává, i když prozatím jsou tyto případy známé pouze v zahraničí.

Mnoho polyamorních lidí se zakládání rodiny raději vyhýbá, protože je to opravdu složitější než v běžném vztahu. I tak to ale není nemožné a záleží vždy jen na tom, jak se spolu lidé domluví.

Zdroj: wikipedia.org, femina.in, glamour.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články