Olympijská pochodeň vyrazila na 121 dní dlouhou cestu. Jak to bude s konáním her, zatím není jasné

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
olympijský ohen
Zdroj: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Olympijské hry jsou už po desetiletí příležitostí, při níž se státy světa utkají v přátelských zápasech a ti nejlepší si domů odnesou zasloužené medaile. Není to ale jen o sportu, jde také o kus kultury, který sahá až do antického Řecka.

A to stejné platí i o součásti olympijských her, bez které by se celá událost jen tak neobešla, tedy o uctívaném olympijském ohni, který je symbolikou velkoleposti, spojení kultur všech národů a zároveň také nedílnou součástí jejich historie.

I letošní olympijský oheň už vyrazil na cestu. Jeho štafeta započala 25. března ve Fukušimě a cílem pochodně bude letní olympiáda 2021 v Tokiu. Ta měla proběhnout už loni, kvůli pandemické situaci byla ale o rok odsunuta.

Začátky v antice

Vše začalo v antickém Řecku. Už tehdy běhali muži s pochodní, ovšem ještě ne formou štafety. Oheň na pochodni jim nesměl zhasnout, a tak si ho za běhu chránili štíty. Jednalo se o hodně zodpovědnosti na jednoho člověka, který s ohněm musel uběhnout desítky a desítky kilometrů.

Až nacističtí organizátoři se stali vynálezci štafety. Od té doby běhá s pochodní vždy více lidí, kteří si ji na místech určení předávají.

Tím se opět potvrzuje to, že olympijské hry by měly všechny národy spojovat, nikoli rozdělovat soutěživostí jednotlivých zemí.

Poprvé oheň vzplál už dříve, a to v Amsterdamu v roce 1928. Tehdy ale nebyl odnikud nikam nesen, takže pravá tradice začala až právě s olympijskými hrami v Berlíně.

První moderní olympijské hry jako takové se uskutečnily podle všeho v Řecku v roce 1896, konkrétně v Athénách. Těch se zúčastnilo čtrnáct zemí a celkem 245 sportovců, kteří se utkali v devíti sportech.

Během následujícího století ale byla jejich pravidla pozměněna, vznikly letní i zimní verze a na svět se dostaly hry tak, jak je známe dnes. Jde o kulturní událost, kterou sleduje celý svět a která se původním řeckým hrám podobná vlastně pouze systémem.

Uhašení ohně se trestá

Olympijská pochodeň je v dnešních dnech přísně střežena. Demonstranti se ji totiž každý rok pokoušejí zhasnout, což je proti zákonu i proti kultuře olympijských her. I tak se to ale v roce 1936 povedlo, a to Čechům na olympijských hrách v Berlíně.

Tehdy se rituál běhu s pochodní konal v novodobé historii teprve krátce. Oheň z Olympie putoval přes Athény, Delfy, Soluň, Sofii a Bělehrad až do Berlína. Tam se ale setkal s protesty Čechů, kteří odmítali hry pořádané nacisty.

10 000 běžců

Do letošní štafety s olympijským ohněm se zapojí 10 000 běžců. První z nich odstartoval s pochodní ve čtvrtek 25. března. Celkově je běh s pochodní naplánován na 121 dní.

Olympijské hry by podle všeho měly být zahájeny 23. července. I když olympijská pochodeň je již na cestě, jak to bude s konáním her, zatím stále není jasné. Opatření totiž hovoří jasně proti, a i podle průzkumů se k situaci lidé staví spíše negativně.

Ať už ke konání her dojde letos, nebo až za rok, jisté je, že si olympijské hry vždy najdou své příznivce, a že odstartování slavnostní štafety s olympijským ohněm je pro mnohé nadšence posvátnou událostí.

Zdroj: sport.ceskatelevize.cz, zpravy-aktualne.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články