U mnoha lidí poznáte na první pohled, co si o vás myslí. Nemusí ani začít mluvit. Často poznáte jejich emoce podle postoje, respektive podle toho, co dělají s rukama. Věděli jste, že existuje celá řada odmítavých signálů, každý ale znamená trochu něco jiného?
Někteří lidé postojem svého těla ukazují svou dominanci, jiní se naopak snaží vypadat odmítavě, protože mají strach, odmítají ho ale ukázat. Někdy je to záměr, jindy si jedinec ani neuvědomuje, že postojem něco naznačuje, uvádí Mind Body. Přesto ale obvykle platí následující:
Překřížené ruce
Překřížené ruce před tělem obvykle znamenají, že se dotyčná osoba před něčím chrání. Tito lidé mohou na jednu stranu být uzavření a dávat nám najevo, že se nám jen tak neotevřou a nesvěří, na druhou stranu ale může jít podle Leadergrow také o osoby povýšené.
Tito lidé se obvykle cítí nad úrovní toho, s kým hovoří, proto mu odmítají odtajnit svůj život. Jedná se ukázání odmítavého postoje, kterým navíc také blokujete přijímání cizích názorů. Jednoduše lidem ukazujete, že jim o sobě nic neřeknete, ale také vás nezajímá, co říkají oni.
Ruce za zády
Ruce za zády si spojíme především s policisty, mnohdy jste ale možná vídali také učitelský dozor na chodbách často chodit tímto způsobem. Tento postoj o člověku říká, že je dostatečně sebevědomý. Jeho hrudník ani rozkrok nejsou nijak chráněny, on ale sebevědomně kráčí přímo proti vám.
Tito lidé vám dávají najevo, že se s vámi budou bavit pouze jako autorita, nikdy nebudou na vaší úrovni, zároveň také ukazují svou sebejistotu. Jejich postoj vyloženě říká, že nepotřebují žádnou zbraň k obraně, přesto jsou ale v místnosti tou nejdominantnější osobou.
Ruce v bok
Ruce v bok jsou ukázkou zastrašování. Pokud někdo stojí s rozkročenýma nohama a ukazuje vám své špičaté lokty, obvykle to znamená, že se s vámi chystá vést důležitý rozhovor o tom, že jste něco provedli. Tento člověk s vámi komunikovat chce, dává ale najevo, že to nebude komunikace pro vás příjemná, vysvětluje Psychology Today.
Často tento postoj zaujímají matky, které chtějí svým dětem předem ukázat, že něco provedly. Setkat se s ním ale můžete i u přátel, kteří s vámi potřebují řešit vážné téma, stejně tak někdy používají tento postoj autority. Obvykle je méně odmítavý než ruce za zády, doplňuje Very Well Mind.
Zdroj: Leadergrow, Dr. Weber Coaching, Very Well Mind, Psychology Today, Psych Central, Science of People, Mind Body Green
Autor: Šárka Cvrkalová