Odborník na chování psů vysvětlil, proč se psi točí dokola, než si lehnou

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
spici pes
Zdroj: Shutterstock

Máte doma čtyřnohého mazlíčka, který má před spaním své rituály? Ať se nachází kdekoliv, než si lehne a usne, několikrát se otočí. Tento zvláštní rituál má u psů své opodstatnění.

Češi jsou národem pejskařů a pro mnoho z nich se právě pejsci stali nezbytnou součástí rodiny. Mají své vlastní přístřešky, pelíšky, a ačkoliv každý večer ulehnou na stejné místo, vždy si ho upraví.

Několik teorií

Vědci se už mnohokrát rozhodli tento zvláštní psí rituál pozorovat. Jedna teorie tvrdí, že se jedná o zvyk pocházející ještě z minulosti, kdy si psi lehali ve vysoké trávě a potřebovali si ji udusat.

Další z popisů hovoří o tom, že se otáčením psi snaží značkovat a rozvířit svůj pach proto, aby je v noci nikdo nerušil.

Možností také je, že se takto pejsci snaží odhalit případné nástrahy jako kameny, klacky nebo jiné ostré věci, které by jim mohly spánek znepříjemnit.

Experiment s kobercem

Americký profesor psychologie a odborník na chování psů Stanley Coren se rozhodl toto chování zkoumat a do výzkumu zapojil dvaašedesát psů.

Rozdělil je do dvou skupin a sledoval jejich chování při ukládání se k odpočinku na různých površích. Ti, kteří si lehali na nerovný povrch se před ulehnutím otočili třikrát častěji.

I psi potřebují svůj komfort

Více než jedno kolečko udělal na rovném povrchu jen jeden pes, na koberci, tedy nerovném povrchu se více než jednou otočilo dvacet procent psů.

Z experimentu tak jasně vyšlo, že psi se před spaním točí hlavně proto, aby si svůj pelíšek udusali a pohodlně se vyspali.

I u zvířat tak platí rčení: „Jak si kdo ustele, tak si také lehne.“ A co váš mazlíček. Má také nějaký spací rituál?

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články